Статті

Карієс зубів

Стоматологія

У наш час дуже складно знайти дорослу людину, яка жодного разу в житті не лікував зуби. Основна причина звернень до стоматолога – це карієс, який руйнує зуб і викликає у пацієнтів больові відчуття. Запущений карієс часто призводить до видалення зуба, що в кінцевому підсумку впливає на стан організму в цілому. Широка поширеність даного захворювання робить його одним з найбільш соціально-значущих. Тому так важливо кожному з нас знати, що таке карієс, як з ним боротися і як запобігти його виникненню.

Кваліфіковані стоматологи клініки Familia Dental Clinic в Києві зроблять процес лікування карієсу максимально комфортним і безболісним, а про потреби та вартість таких послуг лікар проінформує Вас на попередній консультації. Знайти клініку Familia Dental Clinic можна за адресою стоматології.

Що таке карієс?

З латинської мови слово “карієс” перекладається як “гниття”. При карієсі повільно, поступово і практично невідворотно з емалі зуба вимивається кальцій, внаслідок чого емаль руйнується. Потім страждає органічна основа зуба, в ній утворюються порожнини, а за ними – запалення пульпи (внутрішньої тканини зуба, що постачає його кровоносними судинами і нервовими волокнами) і періодонта (сполучної тканини, що утримує зуб). Причини для виникнення і розвитку цього захворювання комплексні. Грають роль і загальний стан організму, і спосіб життя, і стан навколишнього середовища.

Причини виникнення карієсу

Більшість стоматологів останнім часом схиляється до думки про те, що карієс виникає внаслідок зміни кислотно-лужного балансу на поверхні зуба. Зайве, руйнівне кількість органічних кислот утворюється в процесі бродіння вуглеводів. Виділені конкретні види стрептококів, які викликають це бродіння. Відзначимо, що все це відбувається під зубним нальотом.

Отже, ви в зоні ризику, якщо є носієм названих бактерій, споживаєте багато вуглеводів і, до того ж, якщо поверхня ваших зубів від природи сприйнятлива до карієсу.

Є кілька стереотипів, що існують в народній свідомості, про причини виникнення карієсу. Зокрема, іноді стверджують, що появі карієсу сприяє вживання дуже кислих продуктів, наприклад, лимонів. Прямої залежності немає, проте кислоти дійсно можуть пошкоджувати емаль і тоді зуб стає доступнішим для карієсу.

Що впливає на розвиток карієсу зубів?

Будемо виходити з того, що уникнути виникнення карієсу не вдалося. Він оселився у вашому зубі. Наскільки швидко буде відбуватися руйнування зуба? Це залежить від цілого ряду факторів, серед яких найважливіші:

 • Надлишок тих же шкідливих вуглеводів, особливо цукру в їжі.
 • Нерегулярне видалення (або неудаление) зубного нальоту.
 • Вживання м’якої їжі. Якщо доводиться жувати тверду їжу, зубний наліт очищається природним чином.
 • Недостатня кількість вітамінів і мінералів в їжі.
 • Недолік фтору в організмі. Не випадково він входить до складу майже всіх зубних паст. У деяких країнах фтор додають в питну воду.
 • Спадкова схильність до карієсу.
 • Ослаблений імунітет.
 • Наявність окремих захворювань (цинга, рахіт, остеохондроз, ексудативний діатез, цукровий діабет).
 • Вживання ряду ліків, що впливають на в’язкість і виділення слини, наприклад, викликають сухість у роті.

У разі наявності у вас перерахованих факторів карієс може розвинутися протягом пари місяців. Коли дані фактори зведені до мінімуму, на розвиток карієсу може піти до чотирьох років.

Етапи розвитку і симптоми

Стадії карієсу

У своєму розвитку карієс проходить наступні етапи, в залежності від глибини ураження тканин зуба:

 • Каріозна пляма. Початкова стадія, коли емаль зуба змінює колір.
 • Поверхневий карієс. Пляма стає шорсткою. Зуб реагує на гарячу і холодну їжу, на солодке і кисле (втім, не завжди).
 • Середній карієс. Карієс проникає глибше, в дентин-тканину, яка знаходиться під емаллю. Біль стає більш гострою і тривалою.
 • Глибокий карієс. Карієс проникає до межі дентину і пульпи (нерва).

Якщо зуб не лікували, можуть виникнути ускладнення: пульпіти і періодонтити.

І вже зовсім сумно, коли інфекція, яка виникла поширюється на прилеглі органи і тканини, а іноді і на весь організм. Випадки летального результату, першопричиною якого став вчасно не вилікуваний карієс, на жаль, відомі.

Діагностика

У ряді випадків, використовуючи дзеркало і аналізуючи власні відчуття, діагноз «карієс» пацієнт може поставити собі сам. Однак існують випадки, які правильно оцінити може тільки фахівець. Йдеться про початкову стадію, коли симптомів практично немає, але лікар, використовуючи сучасні діагностичні засоби, виявить перші ознаки захворювання. На більш пізніх етапах важливо відрізнити карієс від інших захворювань зуба, що також входить в компетенцію дипломованого лікаря. Ми ж розглянемо ті симптоми, на які повинен звернути увагу сам пацієнт.

Перший симптом – зміна кольору зубної емалі. На поверхні зуба з’являються плями темно-коричневого або, навпаки, надто білого кольору. Особливо уважно придивіться до ділянок близько пломб. Також не залиште без уваги той факт, що зуб почав реагувати на гаряче-холодне. Ще один нехороший ознака-це пошкодження зубної нитки при її використанні: можливо, карієс розвивається з невидимої сторони зуба. При виявленні підозрілих симптомів слід негайно звернутися до лікаря. На жаль, статистика показує, що самостійно виявити карієс вдається тільки десяти пацієнтам зі ста.

Лікування карієсу

Лікування карієсу зубів – хірургічне, залежить від ступеня ураження.

На початковій стадії, стадії плями, лікувати зуб найпростіше. Лікар видаляє пляму, а на зуб наносить спеціальну мінеральну пасту, що включає фторид натрію і глюконат кальцію.

Лікування поверхневого карієсу залежить від його локалізації. Можливо, буде потрібно пломбування зуба. Проводиться така ж ремінералізація, як на попередньому етапі.

При середньому карієсі уражена ділянка зуба видаляється, проводиться медикаментозна обробка і ставиться пломба.

Глибокий карієс вимагає такого ж лікування, тільки воно зачіпає велику площу. На завершення хворому може знадобитися коронка на пролікований зуб.

Лікування ускладненого карієсу обумовлено типом ускладнення. При лікуванні пульпіту, наприклад, доводиться видаляти нерв. Можливе призначення антибіотиків. У деяких випадках єдине, що можна зробити, — це видалити зуб.

Звичайно, вчені в усьому світі працюють над тим, як зупинити руйнівну дію карієсу медикаментозними, тобто не хірургічними засобами. Зараз з’явилися цікаві дані по лікуванню карієсу особливими гормонами. Але ці методи поки знаходяться на стадії експерименту і в загальну практику не увійшли.

Профілактика

Тепер чітко сформулюємо правила профілактики карієсу.

Перш за все дотримуємося гігієни порожнини рота:

 • Чистимо зуби щіткою 2 рази на добу не менше 2-3 хвилин.
 • Використовуємо зубну нитку для очищення міжзубних просторів.
 • Використовуємо зубну пасту, що містить фтор.
 • Застосовуємо ополіскувачі, що містять хлоргексидин, для придушення патогенних бактерій.

Організуємо правильне харчування:

 • Обмежуємо вживання цукру. Відмовляємося від солодкого між основними прийомами їжі. Чи не їмо солодке перед сном.
 • Вживаємо їжу, багату вітамінами і мінералами.
 • Після основного прийому їжі з’їдаємо свіжий овоч і фрукт.
 • Можна вжити після їжі не містять цукру жувальні гумки.

Ведемо правильний спосіб життя. Повноцінний сон, достатнє перебування на свіжому повітрі, відсутність стресів, помірні фізичні навантаження зміцнюють весь організм, і протистоять карієсу в тому числі. І обов’язково, не рідше одного разу на рік, відвідуємо стоматолога!

*На правах реклами