Наука

Припинення викидів СО2 не зупинить глобальне потепління

Викиди

Норвезькі дослідники опублікували цікаву роботу в журналі Nature Scientific Reports. За їхніми прогнозами, навіть якщо людство з завтрашнього дня перестане викидати в атмосферу парникові гази, Земля буде продовжувати нагріватися, а рівень океанів підніметься.

Автори роботи вважають, що глобальне потепління настає через природні процеси, які людині буде складно зупинити. “Згідно з нашими моделями, людство знаходиться за межами точки неповернення”, – говорить провідний автор Йорген Рандерс. “Якщо ми хочемо зупинити процес нагрівання, ми повинні зробити щось додатково, наприклад, висмоктати CO2 з атмосфери і “сховати” його під землею, а також зробити поверхню планети яскравішою”.

Читайте також:  Розроблено універсальний синтетичний замінник крові

Рандерс і Ульріх Голуке зробили прогноз зміни клімату до 2500 року За двома сценаріями: Миттєве припинення викидів і поступове скорочення газів, що нагрівають планету, до 2100 року (те до чого прагне Паризька угода).

Якби викиди СО2 припинилися як по клацанню пальців, планета продовжувала б нагріватися протягом наступних 50 років, а температури на Землі підвищилися в середньому на 2,3°С вище доіндустріального рівня. Після цього Земля почала б повільно остигати. Однак навіть при такому розкладі радіти не варто. Кліматична модель показує, що починаючи з 2150 року планета знову почала б нагріватися протягом наступних 350 років, а рівень моря піднявся б на три метри.

Читайте також:  Вчені довели, що на Венері не зможуть вижити навіть мікроби

Згідно з другим сценарієм, до 2500 року температури на землі були б на 3 °C вище індустріального рівня, а вода в океані піднялася б на два з половиною метри.

Автори кажуть, що такі прогнози цілком вірогідні, так як причини зміни клімату запустили процес, який називається «петлею позитивного зворотного зв’язку», а значить, його дуже важко зупинити.

Серед головних причин, які не дозволяють переламати тенденцію глобального потепління, вчені виділяють наступні:

  • зниження земного альбедо через скорочення площі льодів;
  • збільшення вмісту водяної пари в атмосфері, пов’язане з ростом температур;
  • зростання вмісту парникових газів в атмосфері у зв’язку з емісією вуглецю при таненні вічної мерзлоти.
Читайте також:  Земля зіткнулася з енергетичним дисбалансом

Як говориться в дослідженні, старт цим процесам був даний в 1950 — х роках, а в 1960-1970-х роках була пройдена точка неповернення.