Книги

6 цікавих відповідей на непрості запитання

Цікавості, як і любові, покірні всі віки. Тяга до незвіданого була сильна в людях завжди, і коли ще не було Google і «Яндекса», відповіді на свої питання ми шукали в книгах. Сьогодні ми вирішили згадати про ті славні часи, вибрали популярні пошукові запити і знайшли відповіді в двох книгах: «Мозок уві сні» і «Краса в квадраті».

Чому в Азії не люблять цифру 4

Чи знаєте ви, що в готелях Азії після третього поверху йде відразу п’ятий? Цифра 4 відсутня в назвах продукції азіатських компаній, в літаках немає четвертого ряду … Це один з найбільш необгрунтованих забобонів, і пов’язаний він з тим, що слово «чотири» і слово «смерть» дуже схожі за звучанням. Це стосується японської мови, деяких діалектів китайського і корейських мов.

Четвірка викликає у азіатів настільки сильні асоціації зі смертю, що це перетворилося в якусь подобу неминучого пророцтва. За американською статистикою, у японців, китайців і корейців, які проживають в США, четвертого числа кожного місяця значно збільшується кількість смертельних випадків через серцеві напади.

Як вибрати дружину

Великий німецький учений XVII століття Іоганн Кеплер одного разу провів такий експеримент: вибираючи собі дружину, він розглянув 11 претенденток. Причому перші три були відразу відсіяні за різними критеріями, вагомими і не дуже. У одної був поганий запах з рота, інша була занадто багата і молода, третю він теж відкинув після коротких роздумів. Кеплер вже було хотів зупинитися на четвертій, але тут з’явилася Вона – скромна, працьовита, дбайлива.

Здавалося б, ідеальна дружина знайдена, але тут вченим оволоділи сум’яття і нерішучість, він продовжив пошуки і зустрівся ще з шістьма (!) претендентками. Врешті-решт він все-таки зробив вибір і одружився на п’ятій кандидатці.

Ця історія – наочний приклад теорії оптимальної зупинки. З п’яти можливих варіантів один буде оптимальним, і його-то і потрібно вибрати.

Іншими словами, Кеплеру зовсім не потрібно було проводити 11 побачень. Досить було перших п’яти, щоб зробити правильний вибір. Ця математична теорія знаходить застосування в багатьох сферах науки, техніки, економіки і так далі.

Як продати будинок якнайдорожче

На кафедрі психології Корнельського університету провели дослідження, які довели: великі круглі числа викликають у нас дискомфорт. Підступні маркетологи часто користуються цим трюком, змушуючи нас робити великі покупки за завищеною ціною, представленою некруглим числом.

Вчені запропонували декільком десяткам учасників експерименту переглянути фотографії будинків із зазначеними на них цінами. На одних знімках ціни були представлені у вигляді великих круглих чисел, на інших – у вигляді чисел трохи більше, але некруглих. Потім вчені провели опитування, яка ціна вища. Більшість респондентів з упевненістю заявили, що, наприклад, 330 000 доларів за будинок – це дорожче, ніж 331 452.

Чи можна померти від безсоння

У другій половині минулого століття італійський лікар Ігнаціо Ройтер спостерігав смерть двох пацієнток, родичок його дружини. Обидві померли від безсоння. Ройтер вивчив архіви і прийшов до висновку, що в дуже рідкісних випадках в організмі людини може відбутися мутація, в результаті якої він повністю втрачає сон. Цю хворобу назвали фатальним родинним безсонням. Пізніше було зареєстровано ще близько 30 випадків, і всі – зі смертельними наслідками.

Хвороба вражала ділянку мозку, що відповідає за зв’язок з органами почуттів, – таламус.

Найчастіше фатальне безсоння починалося у людей у ​​віці від 30 до 60 років, але були й винятки: відомо кілька випадків захворювання підлітків. Все починалося з панічних атак і різних фобій, потім з’являлися галюцинації, стрімка втрата ваги, коматозний стан, а в кінці – болісна смерть.

Експерименти на тваринах також показали, що позбавлення сну для них фатально. Двох тижнів без сну для піддослідних щурів було досить, щоб вони втратили здатність пересуватися і регулювати температуру тіла. На третьому тижні наступала смерть.

Як сплять дельфіни

На початку XXI століття в США було виділено 100 мільйонів доларів на розробку методу, який дозволив би військовим обходитися без сну довгий час. Один з варіантів «штучного безсоння» бере за основу модель сну таких ссавців, як дельфіни.

дельфін

Науці відомо, що дельфіни мешкали у воді, потім перебралися на сушу і через деякий час з невідомих причин знову повернулися в моря і океани. Саме тому вони спливають до поверхні води кожні кілька хвилин, щоб зробити ковток повітря. В таких умовах повноцінний сон неможливий, але тварини змогли пристосуватися: півкулі їх мозку не сплять по черзі. При цьому дельфін поводиться як завжди, сплячу половинку мозку видає тільки закрите з її боку око.

Дельфіни можуть не спати протягом двох тижнів, не відчуваючи при цьому ніякого видимого дискомфорту, а це саме те, до чого так прагнуть військові.

Чому чоловіки хроплять частіше за жінок

Як правило, чоловіки поруч з жінками сплять краще, ніж на самоті. Можливо, причина в тому, що вони просто насолоджуються емоційною близькістю, та й хропіння дружини їм не доводиться слухати.

У природи чорний гумор: хропляща жінка – рідкісне явище, а жіночий сон набагато більш чуйний, ніж чоловічий. Загалом, щоночі розігрується драматична комедія: представниці прекрасної половини людства страждають від безсоння, а їхні чоловіки – ні.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *