Фінанси

Простий, але ефективний спосіб управління фінансами за одну годину на місяць

Витрати

У кожного своя тактика поводження з грошима. Але якщо ваша – розтягування мізерного залишку до наступної зарплати після низки витрат на початку місяця, можливо, вам варто спробувати цю схему управління фінансами. Тим більше що часу буде потрібно зовсім небагато.

Не стану стверджувати, що знаю, як накопичити гори золота. Але уникати зайвих витрат мені, мабуть, вдається. З іншого боку, я не прихильник економії і болісних сумнівів «купити чи не купити». Тому я приймаю рішення про покупки раз на місяць, а в інші дні тільки відстежую витрати. Але про все по порядку.

Обзаведіться звичкою контролювати витрати

Для початку доведеться виробити звичку регулярно записувати всі витрати.

Спочатку найпростіше використовувати додатки, в яких є базовий список категорій і можливість створювати свої. Я не раджу шукати ідеальну утиліту для обліку фінансів. Головне – закріпити звичку фіксувати витрати.

Визначте основні категорії витрат

Вже після першого місяця збору даних ви зможете виділити для себе види витрат. Вони не обов’язково повинні відповідати категоріям товарів в магазинах. Наприклад, молоко, тістечка та пиво можна купити в одному місці. Але я б віднесла їх до трьох різних категорій: продукти, ласощі та розваги. Вони краще відображають реальну цінність витрат.

Управління фінансами: категорії витрат

Однак категорій не повинно бути занадто багато. Я не бачу сенсу розділяти, скажімо, м’ясо і бакалію. Є певний набір продуктів, який я вважаю за необхідне. Все інше – ласощі або розваги.

Як тільки запис витрат увійде в звичку, можна завести просту таблицю (Numbers, Google або Excel). Чому я припинила використовувати додатки? Вони надто функціональні: це відволікає і тільки ускладнює завдання. З іншого боку, таблиця за весь місяць дозволяє бачити загальну картину. Та й нестачі функціональності я не відчуваю.

Але на перших порах програми дійсно допомагають полюбити процес обліку витрат.

Враховуйте всі витрати

Для цього потрібно записувати витрати щодня. Я роблю це перед сном, коли підводжу підсумки минулого дня і складаю список завдань на наступний. Це не займає багато часу, але дозволяє з вільною головою відправлятися спати.

Немає сенсу впадати в параною і лізти в телефон після кожної покупки. Досить просто не викидати чеки до кінця дня. Так, в одному чеку можуть бути витрати різних категорій. Але усний рахунок – відмінне тренування для мозку.

Не сподівайтеся відразу спланувати бюджет ідеально. Насправді коригувати його ви будете кілька місяців: якісь категорії об’єднаються, якісь виділяться з пункту «Інше». Для початку важливо зрозуміти, куди йдуть гроші і, головне, куди вони йдуть даремно.

Визначте, без чого ваше життя неможливе

Обов’язкові витрати – ті, яких уникнути не можна. Їх потрібно відразу внести в бюджет, щоб зрозуміти, скільки вільних грошей залишається.

З фіксованими виплатами, наприклад за оренду квартири, найпростіше: щомісяця вони однакові. Інші витрати – покупка побутової техніки або планове лікування у стоматолога – варіюються від місяця до місяця. З ними можна працювати двома способами:

  1. Щомісяця виділяти з бюджету певну частку, щоб до запланованої дати накопичилася необхідна сума. Для цього зручно використовувати окремі рахунки для кожної мети або конверти, якщо ви віддаєте перевагу готівці.
  2. Виділяти на початку місяця всю необхідну суму з бюджету. Мені більше подобається цей спосіб, так як я не люблю загадувати надовго вперед. Але у нього є недолік: бувають голодні місяці, коли на обов’язкові витрати йде майже весь бюджет.

Робота із залишком – найвідповідальніша частина планування бюджету.

Визначте, які витрати можна і потрібно скоротити

Ведення бюджету дуже індивідуальне і залежить від ваших пріоритетів.

Візьмемо, наприклад, покупку абонемента у фітнес-центр. З одного боку, на цьому можна заощадити: бігати в парку, займатися на турніках у дворі. І якщо ви живете в центрі Києва, гріх не скористатися можливістю бігати по набережній. Інша справа – райони гірші і міста поменші. Можливо, розбитий асфальт стане для вас зайвим приводом пропустити тренування. В цьому випадку оплату фітнес-центру можна віднести до необов’язкових, але корисних витрат. Їх скорочувати не потрібно.

Інший приклад – відвідування кінотеатрів. Очевидно, що можна подивитися кіно вдома. І багато фільмів справді нічого не втратять при цьому. Але якщо ви отримуєте задоволення від великого екрану і перегляду новинок в числі найперших, то без цього ваше життя стане менш радісним. Такі витрати відносимо до необов’язкових, але приємних. Їх теж скорочувати не потрібно, поки дозволяє бюджет.

витрати

Але часто буває, що ми регулярно купуємо щось за звичкою, коли ні користі, ні задоволення це вже не приносить. Найпростіший приклад – щоденні витрати на ласощі з автоматів, в той час як покупка кілограма яблук на початку тижня буде кориснішою і для організму, і для гаманця.

Поїздки на власному авто на роботу теж далеко не завжди є оптимальним варіантом. Можливо, хтось із колег міг би вас підвозити. Та й ситуація з громадським транспортом далеко не статична: якщо три роки тому думка про подорож з пересадками в забитих автобусах приводила вас в жах, не факт, що зараз від вашого будинку немає прямої маршрутки. До речі, у цього способу переміщень є свої переваги: ​​можна почитати або подрімати, замість того щоб напружуватися в пробці.

Розберіться зі спірними витратами

З тими необов’язковими витратами, які викликають сумніви, я поступаю так: складаю перелік і оцінюю корисність і привабливість кожного пункту по трибальною шкалою (від 0 до 2).

  1. Витрати, що набирають менше 1 балу, природно, виключаю зовсім. Швидше за все, це імпульсивні забаганки.
  2. Рішення за витратами, що набирають 1-2 бали, відкладаю до наступного місяця. Це простіше, ніж відмовляти собі в чомусь, стоячи біля прилавка.
  3. Витрати на 3-4 бали з чистою совістю вношу в бюджет і по можливості роблю покупки на початку місяця.

Як показує практика, витрати, що не були заплановані, майже завжди можуть почекати до наступного місяця (за винятком форс-мажорних обставин). Всі забаганки я вношу в простий список і аналізую, коли приходить час знову планувати бюджет.

Виходить, що на управління фінансами йде буквально хвилина щовечора і близько півгодини в кінці місяця. Всього година звільняє мене від турбот про гроші! Просто і без розчарувань.

Залишити коментар