Наука

Вчені дізналися, коли продуктивність мозку починає падати

Шахмати

Ні для кого не секрет, що з віком можливості нашого мозку починають згасати. Вчені з Мюнхенського університету Людвіга-Максиміліана змогли дізнатися, в який момент життя запускається цей процес у шахістів – людей, які постійно тренують свій мозок.

Якщо вам завжди здавалося, що когнітивні здібності починають знижуватися ближче до літнього віку — ви помилялися. Вчені встановили, що вже в 35 років мозок людини досягає свого піку продуктивності.

Читайте також:  Розроблено універсальний синтетичний замінник крові

Німецькі дослідники вивчили тисячі шахових партій за останні 130 років, щоб побачити, як працює наш мозок, і чи поліпшуються його функції з віком. Так команда вчених виявила “горбоподібну криву” в когнітивних даних людини. До 20 років показники стрімко рухалися вгору, досягали свого піку до 35 років і вже після поступово знижувалися.

В ході роботи було проаналізовано понад 1,6 мільйона ходів в більш ніж 24 000 професійних шахових партіях, які відбулися в період з 1890 по 2014 рік. Щоб виміряти продуктивність мозку, автори порівнювали кожен хід, зроблений гравцями, з оптимальним ходом, рекомендованим комп’ютером.

Читайте також:  Біорозкладана пов'язка прискорює відновлення зламаних кісток

Команда зауважила, що когнітивні здібності нашого мозку змінюються не тільки протягом життя окремої людини, але і змінюються «колективно». Автори побачили помітне поліпшення здібностей людей як виду з моменту першого вивченого матчу в 1890 році.

У своїй роботі, опублікованій в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences, вчені пишуть, що «за останні 125 років продуктивність мозку покращилася, особливо у людей молодше 20 років». Автори відзначають, що когнітивні показники різко зросли в 1990-і роки.