Робота

Чому вам варто турбуватися за свою професію

Професії майбутнього

Ми з’ясували, які професії можуть зникнути в найближчому майбутньому, що робити, щоб залишитися затребуваним фахівцем, і запитали експертів, як змінюється ринок праці під впливом інформаційних технологій і автоматизації.

Як і чому змінюється ринок праці

Професії майбутнього

У дослідженні «Атлас нових професій», присвяченому ринку праці, яке провели Агентство стратегічних ініціатив і Московська школа управління «Сколково» в 2014 році, відзначається, що на ринок праці великий вплив мають розвиток інформаційних технологій, автоматизація та розвиток середнього класу. Це змінює існуючі професії і створює нові спеціальності.

Ми запитали у експертів, наскільки серйозно ці тренди впливають на розвиток ринку праці в Росії.

Розвиток інформаційних технологій вже змінило ринок праці і далі впливатиме на нього тільки сильніше.

Які професії можуть зникнути або сильно трансформуватися

Копірайтер

Укладачі «Атласу» виділили професії, які можуть зникнути вже до 2020 року. За їх словами, процес «відмирання» відбувається поступово: спочатку він запускається в просунутих і інноваційних компаніях, потім доходить до основної групи підприємств і в кінці добирається до технологічно відсталих і віддалених виробництв.

КошторисникТурагентДокументознавець
СтенографістЛекторВипробувач
КопірайтерБібліотекарAny-key-фахівець

Штучний інтелект скоро навчиться самостійно писати статті на задану тему і робити стенограми. Інтернет-сервіси замінять людей і їх компетенції. Наприклад, онлайн-сервіси дозволяють самостійно скласти план подорожі, вибрати авіаквитки і готель. Розвиваються сервіси бухгалтерської та податкової звітності, портали з правовою інформацією.

Оцифровка бібліотечних фондів та електронний документообіг дозволять отримувати доступ до потрібних книг і документів дуже швидко. Втрачається роль фахівця як посередника між даними і користувачами.

Автоматизація та інформаційні технології можуть замінити людину в рутинних операціях, які легко алгоритмуються і управляються програмою. Програма швидше працює з великими обсягами даних, а це актуально в багатьох професіях.

Турбуватися варто і синіх комірців. Частково роботи вже замінюють працівників важкої фізичної праці, і людині все більше відводиться роль контролера над машинами.

Як бачите, практично всі професійні сфери схильні до впливу науково-технічного прогресу. Але чи треба прямо зараз все кидати і починати освоювати нову спеціальність? Експерти сходяться на думці, що професії не помруть самі по собі, а будуть видозмінюватися.

В Україні ще не до кінця реалізований потенціал «звичайного» інтернету. Тому не варто мріяти про фантастичних речах начебто роботів, чіпів – все набагато простіше. Професії самі по собі нікуди не дінуться, вони просто будуть відповідати на попит з боку суспільства.

Тимур Хайруллін, ETHR

Навіть якщо ваша професія не перебуває в зоні ризику, вона напевно буде адаптуватися до нових реалій, що зажадає від вас нових навичок і умінь. Тримайте ніс за вітром.

Які професії з’являються зараз

Програміст

Автоматизація, інформаційні технології і створення роботів не тільки загрожують існуючим професіями, а й створюють нові. Для них потрібні нові компетенції, які часто знаходяться на стику декількох професійних областей. Ось лише кілька прикладів нових професій.

БіотехнологБудівельник розумних дорігКіберслідчий
IT-медикМережевий юристТайм-менеджер
Сіті-фермерIT-проповідникПроектувальник інтерфейсів безпілотної авіації

Фантастика? Виявляється, попит на деяких фахівців вже є. Крім того, змінюється і саме поняття «професія», воно стає ширше.

Наприклад, мережевий юрист затребуваний вже зараз. В інтернеті свої закони, правила, права і обов’язки, і до цього з працею застосовується класичне право. Тому найближчим часом будуть затребувані фахівці з інформаційної безпеки в найширшому сенсі слова.

Тимур Хайруллін, ETHR

Поступово саме поняття професії зміниться. Це не те, що ти вибираєш раз і на все життя. Буде загальний навик роботи з інформацією з використанням сучасних засобів: deep learning, machine learning.

Дмитро Журавльов, HumanFactorLabs

Що робити?

Професії майбутнього

Подумайте про суміжних професіях, розвивайте навички, які будуть корисні в будь-якій спеціальності сьогодні і завтра.

Які це навички?

Творці «Атласу нових професій» виділили групу надпрофесійних навичок, які стануть в нагоді сучасним фахівцям: знання кількох мов, програмування, командна робота, міжгалузева комунікація, системне мислення, орієнтація на клієнта, робота в режимі невизначеності, бережливе виробництво, екологічне мислення.

Ми вже писали про предмети, які варто ввести в шкільну програму. Розвиток презентаційних навичок, базове програмування, фінансова та правова грамотність – ці знання стануть в нагоді і школярам, ​​і фахівцям.

Пройдіть перекваліфікацію

Припустимо, ви вже отримали освіту, працюєте за фахом, набуваєте практичний досвід. Але це не завадить вам навчитися чомусь новому. Слідкуйте за тим, як змінюється ваша галузь, які нові методи та інструменти роботи з’являються.

Студентам і тим, хто з досвідом, раджу слідувати за своєю мрією і робити те, що подобається, присвячуючи цьому якомога більше часу. Це і є гарантія того, що ти не опинишся на узбіччі.
Тому що глибина корисного досвіду скорочується з кожним роком – то, що було десять років тому, вже нікого не цікавить. Простіше почати з чистого аркуша, ніж розбиратися, що з цього отриманого досвіду корисно, а що вже застаріло. У багатьох професіях глибина корисного досвіду навіть не десять років, а три роки. Програмування – яскравий приклад.

Дмитро Журавльов, HumanFactorLabs

Вчіться новому в онлайні

Мілленіали добре знають, чого хочуть. І якщо потрібно, вони підуть і навчаться. Вони народилися з мобільниками в руках і добре орієнтуються в новому світі. Таким важливо отримати фундаментальну освіту і ази професії, а потім спокійно вибирати, куди рухатися далі.

Тимур Хайруллін, ETHR

Нові технології дійсно впливають на ринок праці і створюють попит на раніше невідомі спеціальності. Але це не означає, що старі, «класичні» професії вимруть. Вони адаптуються до нових реалій, дадуть відповідь на запити суспільства і продовжать існувати в іншому вигляді.

Проте, щоб не опинитися чужим в цьому новому світі, будьте в курсі останніх змін у вашій галузі. Прокачуйте навички, вивчайте суміжні дисципліни. І тоді ви вирівняєте багаторічний досвід з вимогами сьогоднішнього дня.