Життєві поради

Чому ніхто не розповів мені це в 20 років? Життєві поради від викладача Стенфорда

Тіна Силіг (Tina Seelig) викладає в Стенфорді, і її обожнюють всі студенти. Її курс – один з популярних в університеті. Ще у Тіни є син Джош, до 20-річчя якого вона підготувала подарунок. Тіна написала книгу, де поділилася тим, що сама хотіла б знати в свої 20 років. Книга моментально стала бестселером. У цій статті розповімо про основні її ідеї.

За будь-якою проблемою криється можливість

Перше, що радить Тіна своєму синові, так це навчитися бачити за будь-якою проблемою можливість і дивитися на всі завдання більш широко.

Наприклад, її курс в Стенфорді починається з того, що в п’ятницю вона ділить студентів на кілька команд і роздає їм конверти з 5 доларами. У неділю ввечері у них є рівно дві години, щоб створити якийсь стартап і заробити на ньому. А в понеділок всіх студентів збирають разом. У кожної команди є 3 хвилини презентації, щоб розповісти, що вдалося зробити.

Як ви вважаєте, які ідеї придумують студенти?

Одна команда купила велосипедний насос і стала накачувати спущені шини велосипедів в студентському містечку. Інша команда бронювала столики в популярних ресторанах і продавала бронь ближче до години пік.

Але найбільше – аж 650 доларів – заробила команда, яка придумала ось що. Студенти подивилися на умови завдання ще ширше і з’ясували, що найцінніше в їх ситуації – це навіть не 5 доларів, а 3 хвилини презентаційного часу в понеділок. Хлопці знайшли компанію, яка б хотіла взяти на роботу студентів Стенфорда, і продали їм ці самі 3 хвилини. Відмінний хід.

Плани не варті нічого

Батько менеджменту Пітер Друкер (Peter Drucker) говорив: «Плани не варті нічого, але планування безцінне». У вченого Насіма Талеба (Nassim Taleb) є теорія чорного лебедя, згідно з якою всі найкращі (і негативні) події в нашому житті відбуваються незаплановано.

Тіна теж впевнена в тому, що планування, звичайно, потрібно, але виключно для того, щоб задати напрямок руху.

«Згадайте свою останню подорож в незнайоме місто або нову країну? Як би ретельно його не планували, все одно речі, які найбільш запам’ятовуються відбуваються з вами абсолютно незаплановано: ви раптом зустрічаєте цікаву людину, що показує вам місця, яких немає на карті. Або звертаєте не туди і виявляєте якісь цікаві пам’ятки, яких немає в путівнику, – пише Тіна. – Я раджу вам планувати кар’єру як і планування подорожі. Позначити себе якісь точки, але при цьому завжди бути готовим вхопитися і розпізнати нову можливість ».

Кожен день вас чекає мільйон доларів

Карлос Віньоло з Університету Чилі впевнений, що кожен день ви можете вийти на вулицю і знайти там мільйон доларів. Мільйон доларів – це, звичайно, метафора. Вона означає, що світ сповнений можливостей, які потрібно тільки взяти.

Виходячи з дому, ви щодня зустрічаєте цікавих людей, з вами відбуваються якісь події, відкриваються можливості, які можуть змінити ваше життя.

Якщо ви ставитеся до світу насторожено, з острахом і закриті для того, що саме стукає у ваше життя, то ви майже гарантовано втрачаєте мільйон доларів щодня.

З широко заплющеними очима

Том Келлі (Tom Kelly), автор книги Art of Innovation, каже, що кожної миті ми повинні вести себе як мандрівник в чужій країні або дитина, яка тільки з’явилася на світ. Ми повинні зняти надіті шори і активно вивчати простір навколо нас.

Джеймс Барлоу (James Barlow), глава Шотландського інституту підприємництва, робить зі студентами таку вправу. Він розбиває їх на кілька груп і роздає їм пазл, що складається з 500 деталей. Потім включає таймер, щоб з’ясувати, яка група збере пазл першою. Секрет в тому, що кожен шматочок пазла пронумерований зі зворотного боку цифрою від 1 до 500. Знаючи унікальний номер кожного шматочка, пазл можна зібрати досить швидко. Однак студенти настільки захоплені теоріями, як впоратися із завданням швидше за всіх, що не беруть до уваги цю «незначну» деталь.

Наше життя – пазл

Ще один урок полягає в тому, що ми ніколи не знаємо, де нам можуть знадобитися певні знання. «Якщо навіть ви вважаєте, що, наприклад, курс по каліграфії вам ніколи в житті не знадобиться, але вас чомусь дуже тягне саме до нього, вивчайте! Не дивіться на те, наскільки це раціонально чи ні », – пише Тіна і згадує історію Стіва Джобса (Steve Jobs).

Коли Джобс вилетів з коледжу, він міг не ходити на обов’язкові предмети. Тоді він – як говорив сам Джобс – хлопець, який абсолютно не уявляв, чого хоче від життя, відправився на курси каліграфії.

Пізніше він розповідав: «Я дізнався про шрифти із зарубками і без зарубок, про правильний простір між різними комбінаціями букв і про те, що робить друкарське мистецтво настільки великим. Я і не думав, що ці знання будуть так корисні для мого майбутнього життя!

Однак 10 років потому, коли ми проектували Macintosh, ми скористалися ними при створенні Mac. І якби система Windows не скопіювала ідеї Mac, малоймовірно, що такі шрифти були б на інших персональних комп’ютерах. Якби я не покинув коледж, то ніколи не потрапив би на заняття з каліграфії, а комп’ютери могли б не знайти ту прекрасну типографіку, яку мають зараз. Зрозуміло, поки я був в коледжі, я не міг зіставити між собою все те, що знав, і то, чого хотів. Однак, коли я через 10 років озираюся назад, мій шлях видається мені цілком ясним і правильним ».

На що схожі ідеї

Для того щоб розвинути в собі метафорично-креативне мислення, можете зробити вправу, яку практикують в Стенфорді. Візьміть будь-яке поняття. Наприклад, «ідеї».

А тепер напишіть:

Ідеї ​​нагадують ______________________________,

тому що ___________________________________,

і, отже, _______________________________.

І придумайте якомога більше варіантів, наприклад:

  • Ідеї ​​схожі на секс, тому що вони теж збуджують, і, отже, треба придумувати ідеї частіше!
  • Ідеї ​​схожі на кришталевий келих, тому що вони такі ж тендітні, тому їх треба берегти.
  • Ідеї ​​схожі на дзеркала, тому що вони відображають все навколо, тому нічого на дзеркало нарікати, коли пика крива!

Знати б це в 20 років!

Так що дозволяйте собі зробити крок за грань і побачити нові можливості.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *