Наука

Виявилося, що «Мона Ліза» написана поверх іншої картини

Мона Ліза

Французькі дослідники змогли розкрити ще одну загадку знаменитого портрета, написаного Леонардо да Вінчі.

Ми захоплюємося шедеврами, які були написані сотні років назад, але до сих пір не можемо розгадати їх загадки. Можливо, ми ніколи не дізнаємося таємницю усмішки «Мона Лізи», а, можливо, нове дослідження наблизить нас до відповіді.

В ході дослідження, на полотні були виявлені вугільні точки, які є слідами техніки, відомої як “spolvero«, або» pouncing” (нанесення спеціального порошку на трафарет), використовуваної для перенесення контурів з одного ескізу на новий полотно.

Хоча такий метод є досить поширеним, нова робота вперше представила переконливі докази того, що “Мона Ліза” була написана на основі підготовчого ескізу. Дослідники також виявили, що да Вінчі редагував ескіз. Крім того, деякі з точок spolvero, мабуть, відповідають більш ранньому, покинутому проекту, поверх якого да Вінчі написав «Мона Лізу».

Художня техніка spolvero практично не відрізняється від методу, використовуваного для копіювання зображення за допомогою кальки. Щоб виконати перенесення, художник робить серію отворів (або безпосередньо у вихідному ескізі, або на кальці, вміщеній поверх нього), по контуру зображення. Потім такий перфорований шаблон поміщається поверх остаточного полотна, і крізь дірочки насипається порошок (графіт, крейда або пастель), який залишає копію оригінального ескізу.

“В інших портретах Леонардо часто можна помітити точки spolvero”, – пишуть автори роботи Паскаль Котт і Лайонел Сімоно. “Наприклад, сліди можна побачити на полотні «Дама з горностаєм», «Портрет Джиневри де Бенчі» і «прекрасна Ферроньєра». Тому дивно, що жоден з них не був виявлений [раніше] на портреті “Мона Лізи”.

Уважно вивчивши ці точки spolvero, експерти зробили висновок, що да Вінчі вніс ряд змін в роботу від свого початкового ескізу. Наприклад, пальці лівої руки дівчини спочатку повинні були перебувати в дещо іншому положенні. Фахівці також виявили докази того, що протрет був написаний на дошці, раніше використовувалася для перерваного проекту.