Наука

Вчені заявили, що ядерна енергетика марна

Рівненська АЕС

Словосполучення «ядерна енергетика» зазвичай викликає більше негативних асоціацій, ніж позитивних. Однак багато експертів упевнені, що викопне паливо має бути замінено саме цим видом енергії. Автори нової роботи, опублікованої в журналі Nature Energy, говорять про те, що ядерна енергетика може бути і зовсім марною.

Ядерні електростанції дешевші в експлуатації, а також вони не виробляють парникові гази, наприклад метан і CO2. І що ж тоді не подобається вченим?

Нове дослідження показує, що країни, які прийняли «політику ядерної енергії», насправді не скоротили (і не зможуть скоротити) свої викиди вуглецю в значній мірі. А ось країни, які вклалися у відновлювані джерела енергії, зробили це. Автори роботи вважають, що це переконливий приклад того, що ініціативи в галузі чистої енергетики повинні бути зосереджені на сонячній і вітровій енергії і, можливо, повинні виключити ступінь «ядерної енергетики» на шляху до декарбонізації.

Вивчаючи глобальні дані за 1990 — 2014 роки, дослідники з Університету Сассекса також виявили, що ядерні і поновлювані енергетичні програми погано поєднуються один з одним, частково тому, що великі централізовані атомні станції вимагають іншої інфраструктури, ніж, наприклад, «сонячні» поля.

Як зазначає автор дослідження Енді Стірлінг, ця робота викриває ірраціональність аргументації на користь ядерних інвестицій. А співавтор дослідження Бенджамін Совакул, говорить про те, що час, гроші і ресурси, які можуть бути витрачені на ядерну програму, швидше за все, підуть даремно, заблокувавши наступні програми відновлюваних джерел енергії.