Знання

Як отримувати максимальну користь від кожної прочитаної книги

Книги

Ми вже неодноразово вивчали звички успішних людей і зробили спостереження, що практично всі вони люблять читати. Однак далеко не всі книголюби стають успішними людьми. Може бути, вони знають якийсь особливий спосіб читання? У цій статті спробуємо його намацати.

В черговий раз переконувати вас в користі читання видається мені абсолютно безглуздим заняттям. Це і так зрозуміло всім мислячим людям. Однак будь-яке читання корисно? Які книги слід вибирати, щоб дійсно отримувати від цього заняття користь? І як слід читати, щоб, перегорнувши останню сторінку, не ставити собі питання: «Про що, чорт візьми, була взагалі ця книга?».

Щоб отримати відповіді на всі ці питання, спробуйте просто згадати три книги, які найбільше сподобалися вам в цьому місяці. Гаразд, в цьому році. Ну добре, хоча б три кращі книги за все ваше життя.

Важкувато? А все тому, що запам’ятовуються на довгий час тільки ті книги, які справляють враження. Або навіть ось так – ВРАЖЕННЯ. Саме такі книги залишають слід у нашій душі, змушують змінювати життя і переконання.

Але чи тільки від автора залежить наше сприйняття твору?

Ні і ще раз ні. Від автора залежить багато, але далеко не все. Ось кілька простих прийомів, за допомогою яких кожна людина може зробити читання самим цікавим і корисним заняттям на світі.

Перед читанням

Збирайте додаткову інформацію. Якщо ви читаєте історичний роман, то відкрийте географічний атлас і подивіться, де відбуваються описувані події. Цікавтеся біографіями реальних героїв книг, слухайте музику, яку могли б вони слухати, вивчайте альтернативні точки зору. Чим більше ви поринете в тему, тим більше залишиться у вашій голові і тим краще запам’ятається вам ця книга.

Під час читання

Коли ви читаєте, не забувайте про мету. Просто періодично запитуйте себе: «Навіщо я читаю цю книгу?» – І постарайтеся дати собі чесну відповідь. Якщо ви відчуваєте, що книга не відповідає вашим очікуванням (НЕ розважає, не вчить нічому новому, не робить вас кращим), то припиніть це даремне заняття. Від книги, яку читаєш тільки через те, що потрібно дістатися до кінця, все одно не буде толку.

Додатковим маркером корисності книги може стати кількість цитат і заміток, які ви виписали з неї в процесі читання. Якщо їх число наближається до нуля, отже, ви так і не знайшли в цьому творі жодної речі, яка б зачепила ваш розум чи серце.

Після читання

Перегляньте записи, які ви зробили під час читання. І напишіть по ним коротке резюме, в якому можна просто перерахувати ті думки, факти, події, сюжетні повороти, які найбільш вас вразили. Якщо при цьому вас переповнюють думки і емоції, значить, час витратили не даремно. Ну а якщо задумливо морщите лоб над порожнім аркушем паперу, то книга явно не пішла вам на користь.

Трохи нагадує старі шкільні методи, чи не так?

Так, але саме так і тільки так можна зупинити і зафіксувати отриману інформацію, яка так і норовить зникнути під натиском нових книг, статей, фільмів і комп’ютерних розваг.

Читання є однією з найбільших радостей в житті. Це заняття приносить величезне задоволення і одночасно є найдієвішим способом навчитися чомусь новому, отримати нові враження і навіть змінити себе. Потрібно тільки робити це правильно.

Залишити коментар