Наука

Створено робочий проект реактора термоядерного синтезу

Термоядерний реактор

Група дослідників з Массачусетського технологічного інституту і інших організацій заявила про розробку прототипу реактора ядерного синтезу, який «точно запрацює» – правда, поки на папері.

Група вчених з MIT та інших організацій заявила, що компактний термоядерний реактор SPARC дійсно повинен працювати — принаймні, теоретично.

Команда стверджує, що з семи статей, написаних 47 дослідниками з 12 установ, на етапах планування не було виявлено жодних несподіваних перешкод або сюрпризів. Іншими словами, їх робота “підтверджує, що проект термоядерного реактора швидше за все, буде працювати”, — розповів The New York Times Мартін Грінвальд, заступник директора Центру плазмових досліджень і синтезу Массачусетського технологічного інституту і керівник проекту.

Читайте також:  Вчені прийшли до висновку, що висадка нових лісів марна

Чому цей проект так важливий? Що ж, на сьогодні енергія ядерного синтезу залишається невловимою, але дана технологія обіцяє одного разу стати безпечним і чистим способом виробництва енергії шляхом злиття ядер атомів разом. У природі цей процес протікає всередині зірок, наприклад, в нашому Сонці. Однак, незважаючи на майже вікові дослідження даної тематики, поки нікому не вдалося побудувати робочу модель реактора синтезу з позитивним виходом.

SPARC-один з найбільших проектів подібного роду. Він фінансується з приватних джерел і в разі успіху стане першим у своєму роді реактором з «палаючою плазмою”, в якому ізотопи водню сплавляються, утворюючи атоми гелію і виділяючи величезну кількість енергії.

Читайте також:  Астрономи поділилися докладними зображеннями супутника Сатурна

Завдяки прогресу в області надпровідних магнітів, команда сподівається досягти тих же характеристик, що і набагато більші реактори, такі як гігантський реактор ITER (міжнародний термоядерний експериментальний реактор), збірка якого почалася в липні.

Магніти використовуються для стримування надзвичайно гарячих реакцій під високим тиском, що відбуваються всередині реактора, що є однією з найбільших проблем термоядерного синтезу на сьогоднішній день. Більшість камер просто не витримують умов, необхідних для протікання реакцій синтезу досить довгий час.

Згідно з розрахунками команди, SPARC повинен бути здатний виробляти в два рази більше енергії термоядерного синтезу в порівнянні з кількістю, необхідною для виникнення реакції. Це був би величезний стрибок, оскільки жодному досліднику поки не вдалося вийти на рівень «беззбитковості».

Читайте також:  Виявилося, що собаки схильні до кризи середнього віку

Фактично, у своїх статтях дослідники відзначають, що теоретично можливо отримати і в десять разів більше енергії, але попереду ще багато роботи, перш ніж вони зможуть заявити це напевно. Команда Массачусетського технологічного інституту сподівається побудувати свій компактний реактор протягом наступних трьох-чотирьох років з кінцевою метою виробництва електроенергії, починаючи з 2035 року, повідомляє Times.

Залишити коментар