Unison Bank

Як розвивати фінансовий бізнес в Україні та не втратити його

Незважаючи на запевнення керівництва Нацбанку про завершення періоду “чистки” банківської системи, фінансовий сектор країни залишається одним з найбільш проблемних місць в українській економіці. Причому, далеко не завжди через виведення капіталу і схемних операцій, про які любить говорити НБУ. Більшість банків продовжує пожинати наслідки безперервної економічної кризи і наштовхується на спротив влади, які не тільки не допомагають розвивати бізнес, а й “ставлять палиці в колеса”. Про це та багато іншого в інтерв’ю UBR розповів глава наглядової ради Unison Bank Євген Войтко.

Євген, як змінилися стратегії українських банків за останні два роки?

Сьогодні банки виявилися в ситуації, коли будувати довгострокові стратегії розвитку просто неможливо. Створюючи Unison Bank з нуля в 2013 році, ми хотіли стати одним з провідних банків України в десятирічній перспективі. Застосовували кращі практики і аналізували міжнародний досвід розвитку банківських систем. Сьогодні ж в умовах загальної турбулентності в банківській системі і непрозорих правил гри доводиться міняти стратегію розвитку практично кожен квартал.

Я впевнений, що такий стан справ практично в кожному банку України. Якщо в 2014 році банки активно кредитували корпоративний бізнес, то працювати з цим сегментом сьогодні вкрай складно. Негативні макроекономічні тенденції призвели до того, що реальний проблемний портфель по всій банківській системі склав близько 40-50%.

Сьогодні акценти зміщуються в роздрібний сегмент. При цьому робота з приватними особами також має ряд труднощів. В умовах військових дій, постійного падіння економіки, монетарної дестабілізації відбувається зубожіння населення в Україні.

Крім того, багатьом банківським установам розвивати своє власне роздрібне кредитування не дозволяють відсутність технологій для оперативного прийняття рішень про надання кредитування, а також слабка робота ризик-менеджменту, який не може якісно оцінити фінансовий стан того чи іншого клієнта.

Ми спочатку розвивали всі ці сервіси, тому сьогодні нам вдається стабільно працювати в будь-якому сегменті. І, звичайно ж, багато залежить від людей – команди, яка реалізує разом з тобою бізнес.

На чому українські банки мають можливість заробляти в 2016 р.?

Тренд такий, що більшість банків максимально нівелюють ризики при роботі з клієнтами, намагаються убезпечити себе. Ми бачимо для себе драйвером розвитку роботу інкасації. Довелося навіть поміняти керівника цього підрозділу, незважаючи на те, що всі переконували, що інкасація “ляже”. А ми навпаки зросли. За 2015 рік заробили 35 млн. грн., маючи парк в 40 авто. А з початку 2016-го ми спрацювали ще на 30% ефективніше, отримавши за 3 місяці 11 млн. грн.

Крім того, робимо ставки на заробіток від комісійних доходів, продовжуємо розвивати заставне кредитування для клієнтів. Ми, один з небагатьох банків, які зберегли програми кредитування, в тому числі для малого і середнього бізнесу. Тому що розуміємо, наскільки важливо підтримати українського виробника і українську економіку в цей складний кризовий час. За підсумками 2015 року кредитний портфель Unison Bank склав 579,6 млн. грн.

Як змінилася інвестиційна привабливість банківського сектора?

На жаль, необхідно констатувати колосальне зниження інвестиційної привабливості України в цілому і банківського сектора як однієї з її складових. На тлі відсутності якісних реформ, які могли б дати імпульс розвитку економіки, ми бачимо сьогодні постійне впровадження норм, що посилюють стабільне ведення бізнесу в Україні, і тотальну корупцію.

Банківський ринок відчуває безпрецедентний тиск з боку державних органів – це не може сприятливо позначитися на інвестиційній привабливості.

Відштовхують інвесторів і валютні обмеження, введені НБУ, які обмежують вільний обіг капіталу в країні. Банківська система знаходиться в глибокій кризі. Загальний фінансовий результат по банківській системі станом на 1 січня 2016 року склав мінус 66,6 млрд. грн. Скажу відверто. Нашому банку доводиться акумулювати максимальні зусилля і постійно реагувати на умови зовнішнього середовища для того, щоб показувати позитивний фінансовий результат. На щастя, це вдається.

Яку роль в стабілізації економіки можуть зіграти комерційні банки?

Я часто дискутую зі своїми колегами з цього приводу. І впевнений, що стабілізація саме банківського сектору має стати тією точкою входу в зміцнення економіки в цілому. Головний інструмент банківського сектора – кредитний ресурс здатний стимулювати економічне зростання. Малі банки можуть зіграти важливу роль у розвитку IT-сектора, в проектному фінансуванні та в інноваційних технологіях. При цьому невеликі банки з орієнтацією на комісійні доходи можуть стати транзакційними платформами і інтегруватися разом з телекомунікаційною індустрією, IT-сектору і новим поколінням роздрібного бізнесу.

Чим можна пояснити політику Нацбанку, спрямовану на скорочення числа банків в країні?

Вже зараз ми бачимо статистику, згідно з якою близько 70 банків за останні 2 роки перестали працювати. За прогнозами Світового банку, кількість банків в Україні скоротиться до 100 в 2016 році. У числі виведених банків – як несумлінні фінустанови, так і абсолютно прозоро і стабільно працюючі.

Ми оцінюємо цю тенденцію як таку, яка постійно дестабілізує роботу банківського сектора. Особливо великий вплив на систему зробило виведення банку “Хрещатик”, який за розміром загальних активів на 1 жовтня 2015 року (10,09 млрд грн) займав 18-е місце серед 123 українських банків, майже 19 тис. клієнтів-юросіб і 1,1 млн клієнтів-фізосіб. В таких умовах особливо складно працювати з клієнтами. Довіра до банківської системи стрімко падає.

Я як власник бізнесу, змушений констатувати, що різкі регуляторні нововведення не приносять стабільності в економіку і фінансову систему нашої країни. Систему нагляду необхідно динамічно адаптувати до нових реалій, але при цьому не створювати паніку на ринку.

Як справляєтеся з цими проблемами?

Часто кажу своїй команді, що Unison – дуже везучий банк. При цьому я розумію, що за кожним везінням завжди стоїть велика професійна праця.

Сьогодні Unison Bank – банк невеликий, але його капітал сформований повністю живими грошима. Це унікальний випадок на ринку України. Ми багато працювали над тим, щоб побудувати власний процесинг, свою службу інкасації. Не кожен банк із першої десятки може собі це дозволити. Дотримуємося всіх норматив і вимог регуляторів, що забезпечує постійний прибуток для банку.

Яких дій банки чекають від влади, щоб прискорити процес стабілізації банківського сектора?

Це дуже хороше запитання! Хотів, щоб його хоча б одного разу поставили собі наші чиновники. А відповім на нього дуже просто. Сьогодні кожен банкір, кожен фінансист, кожен власник бізнесу, хоче отримати прозорі правила гри. Ми готові грати за правилами, головне, щоб держава і регулюючі органи їх дотримувалися. Держава сьогодні має підтримати банки, це наша спільна взаємовідповідальність за наше спільне майбутнє!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *