Наука

Вчені прийшли до висновку, що висадка нових лісів марна

Ліс

Людство століттями вирубувало ліси і забирало безцінні ресурси природи. Тепер, коли людина перебуває на межі кліматичної катастрофи, держави, благодійні організації та приватні компанії намагаються зрозуміти, як можна відновити природні сили. Одним з таких способів є штучна висадка дерев в зонах, де колись були знищені лісові масиви. Однак нове дослідження говорить про те, що це не така вже й хороша ідея.

Звичайно, найкращий спосіб зменшити вплив кліматичної кризи – це зберігати ліси. На жаль, в світі вже занадто багато місць очищено або “деградовано” через невдале сільське господарство або іншої експлуатації грунту. Часто лісоруби і скотарі йдуть, залишаючи за собою порожнечу.

Читайте також:  У людини виявлено новий орган

Традиційно вважалося, що пересадка дерев – найкращий спосіб відновити вуглецевий баланс, але дослідження, опубліковане в журналі Nature, показує, що залишати ліси для природного зростання дешевше, а також це дозволяє місцевим деревам і дикій природі краще і швидше процвітати.

Найбільш сприятливими регіонами для природного відновлення лісів є тропічні райони Західної та Центральної Африки. А ось в Центральній Європі і на Близькому Сході відновлення займає більше часу.

Автори відзначають, що це пов’язано з тим, що в деяких регіонах зростання потрібно злегка підштовхнути, а в деяких природа сама швидко «забирає своє». “Якщо джерела насіння знаходяться поблизу і ділянка не надто деградована, то ліси, ймовірно, можуть вирости самі по собі. Якщо ділянка деградована і джерела насіння знаходяться далеко, або якщо єдині джерела насіння належать одному або декільком видам, то, швидше за все, необхідно активно засадити всю ділянку або зробити кілька посадок, щоб сприяти відновленню більш різноманітного лісу», — говорить Сьюзан Кук-Паттон, головний автор дослідження.

Читайте також:  Все дуже погано: екологи оцінили «здоров'я» біосфери Землі

Ліси щорічно поглинають близько третини викидів парникових газів, що утворюються в результаті діяльності людини. Дослідження показало, що потенціал природного відновлення для поглинання вуглецю був істотно недооцінений, приблизно на третину в цілому і приблизно на половину в разі тропічних лісів.

“Наша мета полягала в тому, щоб показати, де ліси можуть швидше за все вловлювати вуглець самостійно. Якщо ми дозволимо їм, вони зможуть зробити частину нашої роботи з пом’якшення клімату за нас”, – коментують автори роботи.

Залишити коментар