Ринг

Біль ефективності. Як захоплення бойовими мистецтвами допомагає в кар’єрі

Григорій Аветов, ректор найбільшої російської школи бізнесу «Синергія» і боєць муай тай, розповідає, як прибуток компанії і особистий успіх залежать від уміння триматися на рингу.

Порівняння бізнесу і рингу вже стало чимось на зразок бородатого кліше. Мабуть, тільки лінивий коуч на першому ж семінарі не вимовляв фрази на кшталт: «Підприємець – це перш за все боєць». Але за цією лірикою криється практичний сенс: деякі прийоми з бойових мистецтв дійсно варто застосовувати в бізнесі або кар’єрі.

Можна прочитати багато розумних книжок, але, якщо ти біжиш з поля битви після першого пропущеного удару, вони не допоможуть.

На жаль чи на щастя, ми з вами живемо в дуже агресивною бізнес-середовищі, на такому собі Дикому Заході. Російський і український бізнес – це суцільний «блакитний океан», де величезна кількість ніш ще не освоєно. Вони дістануться тим, хто виявиться швидшим і агресивнішим. І найпростіший спосіб розвинути в собі ці якості – зайнятися бойовими мистецтвами.

Я займаюся тайським боксом вже 4 роки. І так, це важко і боляче, але в цьому весь сенс. Постійне почуття болю і його подолання непогано тренують волю. А воля для бізнесмена навіть важливіша інтелекту. Насправді бійцівський склад розуму може вивести з будь-якого глухого кута швидше, ніж терабайти бізнес-літератури. Ось вам кілька живих прикладів.

Піднімаємося після нокдауну

Трапляється, що противник або обставини відправляють тебе трохи полежати на рингу. У бізнес-термінах це може означати відкликання ліцензії у банку, в якому лежить зарплата ваших підлеглих, або відхід співробітника з базою ключових клієнтів до головного конкурента. Чи перетвориться цей нокдаун в нокаут, залежить від вашого вміння швидко приймати рішення.

Одного разу ми зібрали форум на 50 мільйонів рублів, а потім його проведення практично зірвалося: відмовилися приїхати ключові спікери, квитки не продавалися. Було два варіанти: або піти підібгавши хвіст, зафіксувати касовий розрив і скасувати захід, або ризикнути всім, що є і чого немає, і стояти до кінця, яким би він не був.

Я пішов ва-банк: спочатку відстрочив всі фінансові зобов’язання, щоб не стати банкрутом, а потім запустив круту рекламну кампанію, витративши на неї незаплановані 15 мільйонів рублів. Так я спалив всі мости і відрізав собі шлях до втечі – на мене дивився весь стадіон, все бізнес-середовище, я не міг облажаться. І не облажався: ми тоді не тільки окупили всі вкладення, але і непогано заробили. True story.

Доводимо навички до досконалості

Я не боюся того, хто вивчив 10 000 різних ударів. Я боюся того, хто повторив один і той же удар 10 000 разів.
Брюс Лі (Bruce Lee), майстер східних єдиноборств, кіноактор, філософ

Бойові мистецтва вчать відточувати кожен прийом раз по раз, і бізнесмен, який застосовує це правило в своїй роботі, вище конкурентів на дві голови. За цим принципом, до речі, живуть шведи, і я навіть шкодую, що я не швед. У них в Скандинавії вшиті в національний код доводити все до автоматизму, тоді як в Україні і Росії звикли покладатися на чарівне авось.

Але, звичайно, не в національності справа. Стів Джобс, наприклад, старанно готувався до кожного свого виступу навіть тоді, коли був на піку слави. Він міг взагалі не виходити на сцену, але вважав за краще довести до автоматизму свої навички публічної презентації, що, як всі ми знаємо, сильно допомогло Apple в просуванні.

Або Beatles – пам’ятаєте таких? Перед тим як стати легендарною ліверпульською четвіркою, вони пекельно працювали по 12 годин на день, виступаючи в маленьких пабах по всій Британії. І тільки після того, як ці хлопці довели до досконалості свої технічні навички, повністю зігрались, вони почали творити історію і знайшли світову популярність.

Не пропускаємо хук зліва

Часто в ретельно розроблений вами сценарій вриваються непередбачені обставини. Іншими словами, удар прилітає з того боку, з якою ви ніяк не чекали підступу.

Якими б витонченими не були методи вашого противника, вина завжди на вас: зловили хук – значить, мало тренувалися. Передбачати можна все, крім якихось фантастичних форс-мажорів на кшталт вторгнення інопланетян (в цьому випадку бізнес-проблеми, очевидно, підуть на другий план).

Гірше, коли удар приходить з боку партнера. На рингу таке уявити собі складно, а ось в бізнесі буває часто-густо. В цьому випадку помилку варто шукати в минулому, на етапі відбору команди. Оточення, тренер, спаринг-партнер – все це важливо як в бою, так і в бізнесі.

«Як же так вийшло», будемо розбиратися потім, зараз важливо зробити так, щоб пропущений удар не повторився. Тут допоможе швидка реакція, вміння концентруватися і гнучкість мислення. Все це базові навички в бойових мистецтвах.

Брудний прийом. А воно вам треба?

Всі ми культурні люди і намагаємося прийти до перемоги без брудних прийомчиків. Але іноді без жорстких заходів нікуди, питання тільки в тому, як далеко ви зайдете і чи будете потім спокійно спати по ночах.

В цілому перелік дозволених прийомів залежить від вашої системи цінностей. На рингу деякі бійці дозволяють собі бити суперника в пах або класти тяжкі предмети в рукавичку, в бізнесі – відвести у конкурента великого клієнта або цінного співробітника. Звичайно, це не по-джентльменськи, але якщо попереду маячить велика перемога або великий контракт, етика скромно мовчить.

Перед тим як переходити до жорсткої боротьби, варто задати собі питання: а воно мені треба? Візьміть ручку і блокнот і складіть горезвісний список «за» і «проти». Коли мета для вас виправдовує засоби, а коли брудні методи неприйнятні? Чи варто ризикувати своєю репутацією в діловому світі заради однієї цієї перемоги? Подумайте над цим серйозно, але не затягуйте – інакше ризикуєте пропустити хук (див. попередній пункт).

Ставимо грамотний блок

І на рингу, і в бізнесі важливо вміти не тільки нападати, але і правильно захищатися. Для цього треба освоїти два основні інструменти.

Перший з них – глухий захист. Вона спрацює, коли суперник багаторазово перевершує тебе по всіх параметрах: по вазі і силі або обороту і адміністративних ресурсах. Нападати на нього безглуздо: це його тільки розохотить і він знесе вас одним ударом. Доцільніше встати в глухий захист і зайвий раз не нагадувати про себе.

Так свого часу вчинив Річард Бренсон (Richard Branson), виводячи на ринок свою компанію Virgin Airlines, коли британським небом безроздільно володіла British Airlines. Якби він кидав цьому гіганту відкритий виклик, навряд чи його амбітний проект ще існував.

Другий варіант – агресивна атака, той самий принцип «найкращий захист – це напад». Його прекрасно ілюструє протистояння PepsiCo і Coca-Cola в боротьбі за ринки Радянського Союзу і Середньої Азії в 80-х – 90-х роках.

Це була справжня неприкрита війна з безкомпромісними рекламними ходами і судовими переслідуваннями топ-менеджерів. Вона навіть увійшла в окремий підручник. Плюс в тому, що все це дуже видовищно і створює багато шуму навколо вас, але будьте обережні: поразка на очах у мільйонів глядачів зіпсує компанії карму. Використовувати агресивний захист можна тільки тоді, коли ви повністю впевнені в своїх силах.

Переваги, які заняття бойовими мистецтвами дають бізнесменові

 • Витривалість
  Нормальний підприємець повинен працювати по 12 годин на день. Щоб при такому ритмі залишатися схожим на людину, потрібно тримати тіло в тонусі. Можеш годинами тренуватися на рингу, а потім ще пробігти 10 км – зможеш і пережити 24-годинний робочий марафон при здачі ключового проекту.
 • Зовнішній вигляд
  Бойові мистецтва, на відміну від багатьох інших видів спорту, змушують працювати всі частини тіла. З гармонійно складеним підтягнутим партнером справу мати набагато приємніше, особливо якщо такий партнер – жінка. До речі, дам в спортзалі останнім часом стає все більше, зараз вони становлять близько третини всіх, хто тренується. Раніше вони повально займалися йогою, але тепер зрозуміли, що одними позами і асанами в бізнесі не переможеш.
 • Регулярність
  Теж відмінний бойовий навик, який допомагає систематизувати роботу компанії і перемогти прокрастинацію. Ти знаєш, що, як би не боліло тіло після попереднього тренування, ти повинен підняти його і віднести в зал. І поступово звикаєш здавати нудні звіти вчасно, приїжджати на зустрічі заздалегідь і проводити наради регулярно.
 • Досягнення нірвани
  Почуття повного спустошення і втоми після тренування – безцінне. Ви прокинулися недільного ранку і усвідомили, що завтра у вас найскладніший день в році? Саме час бігти в зал. Після виснажливого ​​тренування у вас не залишиться сил не тільки на хвилювання, але і взагалі на щось крім життєво необхідних операцій. Будь-який зайвий рух для вас – пекло. Ви вимушено опиняєтеся в якійсь подобі нірвани, мінімізуєте суєту, яка зазвичай заважає справі, тим самим збільшуючи свою ефективність і прибуток компанії.

Як бачите, бойові мистецтва допомагають тримати в тонусі не тільки своє тіло, але і свій бізнес. Крім всіх булочок у вигляді натренованих м’язів і залізних нервів, ви отримуєте бійцівську філософію, яка допоможе, ні, змусить вас поглянути на те, що відбувається з позиції лідера. Загалом, всі на ринг, хлопці.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *