Як захистити себе

Як захистити себе: методики спецслужб

У будь-якому місці нас може чекати небезпека. Але хороша новина в тому, що, володіючи навиками самозахисту, ми значно збільшуємо свої шанси вийти без втрат зі складних ситуацій. Костянтин Смигін, творець проекту MakeRight.ru, ділиться з читачами BiZUA корисними ідеями з книги «Захисти себе по методикам спецслужб».

Зазвичай люди недооцінюють навколишнє середовище. Вони не готові до небезпек і не знають, як себе вести, коли щось йде не так. А це робить їх легкою жертвою злочинців і надзвичайних ситуацій.

Автор книги – колишній агент ЦРУ Джейсон Хансон (Jason Hanson) – переконаний: якби люди були більш уважними і підготовленими, то змогли б уникнути більшості проблем. Саме в постійній оцінці ситуації і в знанні того, як правильно реагувати на загрози, – запорука здоров’я та безпеки.

Як же діяти правильно? Незважаючи на те, що книга «Захисти себе по методикам спецслужб» є перш за все практичне керівництво, в ній є кілька ключових ідей, які важливо знати кожному.

Вчіться виживати

Логіка виживання – це те, що допомагає нам знаходити вихід з найскладніших і найнебезпечніших ситуацій. Це внутрішня впевненість, заснована на вмінні застосовувати свої знання на практиці.

При пожежі люди часто гинуть не від вогню, а через дим. Саме логіка виживання допомагає нам дізнатися заздалегідь про аварійні виходи і діях у надзвичайній ситуації. Вона змушує нас рухатися в правильному напрямку, а не сидіти на місці. Вона допомагає керуватися розумом, а не вдавати з себе героя, доводячи комусь свою «крутість».

Пам’ятайте про важливість ситуаційної обізнаності

Без ситуаційної обізнаності не допоможуть ніякі тренування і навички. Ситуаційна обізнаність – це правильне розуміння будь-якої ситуації, в якій ви перебуваєте. Якщо ви неуважні до навколишньої вас обстановки, якщо йдете, втупившись у смартфон або занурившись в свої думки, якщо ви поглинені розмовою і не помічаєте нічого навколо, то ви дуже вразливі.

Джейсон Хансон розповідає, що засудженим показували фотографії різних людей і питали, кого б вони вибрали в якості жертви. І злочинці вказували на людей з опущеними плечима і головою: вони виглядали неуважними і невпевненими.

Дуже важлива ідея книги: часто ми самі створюємо умови для нападу, стаючи ідеальною мішенню для злочинця.

Безумовно, суть не в тому, щоб постійно нервово озиратися по сторонах. Ви можете з кимось розмовляти, але не повинні втрачати пильність. Тоді ви зможете помітити щось дивне або потенційно небезпечне.

Порада. Оцініть себе з боку: чи є щось, що може зробити вас легкою мішенню для злочинця? Якщо так, подумайте, як ви можете підвищити свою ситуаційну обізнаність і перестати виглядати жертвою.

Відмовтеся від установки на нормальність

Як захистити себе: відмовтеся від установки на нормальність

Установка на нормальність – це природна установка більшості людей. Це впевненість в тому, що ніяких несподіваних змін не відбудеться. По суті, це захисна реакція на катастрофи: нам потрібно представити ситуацію в нормальному світі, щоб зберегти своє душевне здоров’я.

Але проблема в тому, що ця наша особливість підводить, коли потрібно правильно реагувати на надзвичайну ситуацію. Тому люди не відразу виходять з будинків після пожежної тривоги. Вони можуть навіть жартувати і вести себе вкрай непередбачливо. Більшість з нас схильні думати, що якщо нічого надзвичайного не відбувалося раніше, то нічого не станеться і в майбутньому.

Порада. У надзвичайних ситуаціях робіть все, що в ваших силах, щоб опинитися подалі від джерела небезпеки, навіть якщо інші люди не надають значення сигналам тривоги.

Навчіться розпізнавати людей з недобрими намірами

Ознаки потенційної небезпеки:

 1. Ви помічаєте чийсь пильний погляд. Правильні дії з вашого боку – зробити все, щоб не залишитися з цією людиною наодинці.
 2. Незнайомець підлаштовується під ваш темп ходьби. Як зазначає автор, йти з однією швидкістю невластиво незнайомим людям. Те ж саме стосується пересування автотранспорту по дорозі. Правильні дії з вашого боку – змінити напрямок, зайти в людне місце.
 3. Вас намагаються відволікти. Злочинці часто працюють парами: один відволікає, наприклад щось запитує, а також пропонує, а інший в цей час готується вчинити злочин. Правильні дії з вашого боку – бути гранично уважним, коли до вас хтось звертається. Краще очікувати підступу і помилитися, чим не очікувати і стати жертвою.
 4. Пам’ятайте, що люди скоюють злочини, тому що у них з’являються умови для цього. Тому одна з ключових завдань – просто не створювати таких умов.

Зауважуйте відхилення від норми

Де б ви не знаходилися, вам потрібно чітко розуміти, що нормально для цього місця і оточуючих вас людей. Тоді ви легко помітите навіть найнезначніші відхилення від норми, а це допоможе вам правильно діяти.

Відомо, що перед руйнівним цунамі 2004 року вода в океані швидко відступила, оголивши морське дно. Багато людей не зрозуміли, що це небезпечний сигнал, і почали збирати з дна черепашки і рибу, ставши згодом першими жертвами стихії. Якби вони звернули увагу на ненормальність швидкого відпливу в цей час, то, можливо, змогли б врятуватися.

Порада. Якщо ви помічаєте якісь зміни звичної вам картини, значить, слід насторожитися. Якщо ви збираєтеся в подорож в незнайоме місце, зберіть якомога більше інформації про нього і про те, як правильно там себе вести.

Тримайте при собі засоби самозахисту

На жаль, ми в будь-яку секунду можемо опинитися в небезпечній ситуації. Однак, маючи при собі підручні засоби, ви підвищите шанси на благополучний для вас результат.

Джейсон Хансон розповідає про те, що завжди носить з собою в сумці, і його список вельми значний.

Він включає (і це ще не все):

 • складаний ніж;
 • шпильки-невидимки: в книзі автор розповідає, як відкрити ними наручники і завести машину;
 • брелок для ключів «Мавпячий кулак» у вигляді кульки з паракорд;
 • тактичну ручку в надміцному корпусі, яка підходить як засіб самооборони: нею можна навіть розбити вікно машини;
 • ніж-кредитку;
 • куленепробивну панель для ноутбука;
 • водонепроникну накидку;
 • перев’язувальний матеріал «Квіклот», просочений кровоспинним складом;
 • ліхтарик;
 • мультитул – портативний мультифункціональний інструмент;
 • джерело вогню;
 • армований скотч.

У машині Джейсона Гансона можна знайти:

 • аптечку;
 • буксирувальний трос;
 • сокиру;
 • лопату;
 • заводний радіоприймач;
 • монтировку;
 • ніж;
 • аварійний запас їжі і води;
 • таблетки для очищення води;
 • сигнальний свисток;
 • водостійкі сірники.

Безумовно, не завжди є можливість мати при собі такий арсенал. Головне, щоб засоби захисту у вас були і ними легко можна було скористатися в разі потреби.

Навіть під час викрадення багато в ваших руках

Джейсон Хансон розповідає, що перша доба після викрадення – найважливіший час перш за все тому, що у жертви ще є фізичні та психічні сили. Тому потрібно зробити все, щоб вибратися в цей час.

Якщо вас намагаються кудись затягти, потрібно кричати і відбиватися щосили. Але якщо відбитися не вдалося, автор радить показати викрадачеві, що ви змирилися зі своєю долею, але внутрішньо не здаватися і шукати діри в системі охорони.

Якщо вас утримують в машині, постарайтеся вибити вікно ногами. Але пам’ятайте, що в центр скла бити марно, потрібно вдарити в кут, де скло найслабше.

Якщо злочинець схопив вас за руки і тягне до себе, природна реакція – відсторонитися. Але автор, навпаки, радить наблизитися і різко вдарити нападника в обличчя ліктем руки, за яку він схопився, а потім різко викинути лікоть вперед і вгору, щоб послабити захоплення і вирватися. Також можна бити в очі, горло, пах, гомілку.

Порада. Навіть якщо ваші руки зв’язані, ви можете звільнитися. Головне – знати як. На каналі автора на YouTube можна знайти відео, де все показано.

Ви можете краще захистити свій дім

Як захистити себе і свій дім

Перша справа – встановити хороші двері і замок. Має сенс поставити камеру або фальшкамеру. Зазвичай вони відлякують злодіїв. Цінності краще зберігати не в спальні, а в більш оригінальних місцях: в надійному сейфі, який не можна забрати з собою, або в схованці.

Ніколи не відкривайте незнайомцям, а якщо вони говорять, що представляють якусь службу, телефонуйте в цю службу і питайте, чи відправляли вони до вас свого співробітника.

Однак не варто ігнорувати дзвінок у двері, навіть якщо ви нікого не чекаєте. Злочинець може вирішити, що будинок порожній, і пробратися в нього, а це загрожує серйозною небезпекою для вас.

Часто злочинці позначають будинки, які їх зацікавили клейкою стрічкою або іншими знаками. Насторожіться, якщо помітите щось подібне.

Порада. Майте засоби захисту і чіткий план дій на випадок, якщо в ваш будинок проникне непроханий гість. У критичній ситуації кидатися буде пізно.

Ви можете уникнути переслідування

Перш за все, не ходіть постійно одними і тими ж маршрутами в один і той же час.

Як визначити, що за вами стежать? Якщо хтось йде занадто близько до вас і в одному з вами темпі, якщо регулярно ви бачите когось в тих місцях, де буваєте, варто насторожитися. Крім того, прислухайтеся до своєї інтуїції.

Якщо ви помітили стеження, зупиніться і оберніться. Так ви покажете, що розгадали наміри переслідувача. Автор підкреслює, що злочинцеві потрібні безпорадні жертви, які не очікують нападу. Якщо ви покажете свою обізнаність, інтерес злочинця до вас зменшиться.

Порада. Намагайтеся виглядати впевненим: не сутультесь, не опускайте голову. Залишайтеся в людних місцях.

Не будьте добрим самаритянином

Злочинці можуть використовувати проти вас прийоми соціальної інженерії, тобто намагатися маніпулювати і змушувати робити те, що суперечить вашим інтересам. Шахраї розставляють пастки, впливаючи на наші слабкості і використовуючи автоматизм наших реакцій. Наприклад, вони можуть щось зробити для вас, знаючи, що люди в основному намагаються відповідати послугою на послугу. Впливаючи на почуття обов’язку, вони змушують нас дати те, що їм потрібно.

Порада. Насторожено ставтеся до будь-яких непроханих подарунків і пропозицій допомогти. Пам’ятайте, що ви не зобов’язані догоджати кому б то не було.

Навчіться розпізнавати брехню

Як захистити себе: навчитеся розпізнавати брехню

Автор розповідає про певні сигнали, які допомагають розпізнавати брехню. Це нетипові рухи, зітхання, відкашлювання, ледве помітне погойдування головою перед відповіддю, посмикування ногою або, навпаки, повна відсутність рухів.

Для того щоб придумати брехню, мозку потрібен час, тому що обманююча вас людина, швидше за все, відповість вам не відразу. Про те, що вам брешуть, може говорити надмірно емоційна реакція на питання. Людина відповідає щось в дусі «Як ви могли таке подумати?», розраховуючи, що запитувач злякається і перестане ставити незручні запитання. Насторожіться також, якщо замість конкретної відповіді на питання почуєте розповідь про доброту і релігійність.

Багато хто вважає, що людина бреше, якщо не дивиться в очі. Але, як пояснює автор, брехуни часто спеціально імітують щирий і прямий погляд. І ще, якщо запитати людину, яка провинилася і незізнається, як би вона покарала когось за подібну провину, то вона придумає занадто м’яке покарання.

Порада. Ці ознаки не завжди свідчать про брехню, але якщо вони нетипові для людини і якщо ви помічаєте відразу кілька сигналів, варто насторожитися.

Заключні коментарі

Книга Джейсона Гансона не претендує на звання шедевра. Головне в ній не художні достоїнства, а інформація про те, як важливо бути передбачливим, і тому, що наша безпека багато в чому в наших руках.

Деякі критики книги звинувачують автора в надмірно параноїдальному підході. Однак, на жаль, світ такий, що ми ніде не можемо відчувати себе в безпеці. Нам слід виводити себе зі звичного напівсонного стану, щоб бути готовими вчасно розпізнати загрозу. Хто знає, скільки трагедій вдалося б уникнути, якби люди не забували хоча б про елементарні правила.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *