Робота

Здатність сфокусуватися на одному завданні зробить вас продуктивнішим

Однозадачність

Робити одну справу за раз, не відволікаючись більше ні на що, – ось секрет справжньої продуктивності. Як позбутися від десятка вкладок в браузері, зосередитися на робочих справах і перейти в режим однозадачності? Своїми секретами ділиться Кеван Лі (Kevan Lee), копірайтер компанії Buffer.

Скільки вкладок в браузері у вас відкрито прямо зараз? Поки я писав цей пост, у мене було 18 відкритих вкладок. Хотів би я сказати, що всі вони потрібні для дослідження теми, але парочка точно провалилася в чорну діру YouTube. Знайома ситуація?

Всі ми любимо відкривати вкладки одну за одною, переходячи по посиланнях в статтях на інші матеріали або сайти. І досить швидко забуваємо, навіщо взагалі виходили в інтернет.

Вкладки браузера можна вважати тестом на багатозадачність. Чим більше у вас відкрито вкладок, тим більше ви працюєте в багатозадачному режимі і тим далі ви від справжньої продуктивності. Те ж саме стосується і всього іншого, що відволікає вас від основної мети. Робити кілька різних справ одночасно – це і є рецепт неефективності. На щастя, існує кілька кумедних способів поекспериментувати з однозадачністю – як у вашому браузері, так і за його межами.

3 секунди відволікання спричинять в 2 рази більше помилок

Дослідники перевірили 300 студентів Мічиганського університету на здатність наполегливо продовжувати проходження комп’ютерного тесту, незважаючи на відволікаючі фактори. Перешкодами були постійно спливаючі вікна, в які потрібно було ввести код. Одне таке вікно відволікало на проміжок часу від 2,8 до 4,4 секунди.

Після перерви на 2,8 секунди студенти робили вдвічі більше помилок, ніж зазвичай. Після перерви на 4,4 секунди – в 4 рази більше.

Експерименти на зразок цього і гори наукових досліджень підтверджують, що багатозадачність призводить до зниження продуктивності, точності і ефективності. І ось тільки декілька прикладів:

 • В Університеті штату Огайо досліджували, що вдає із себе медіабагатозадачність. Наприклад, як люди сприймають інформацію, читаючи книгу під час перегляду ТБ. Пізнавальні результати були низькими і для тої, і для іншої справи. Але ми продовжуємо робити їх одночасно просто тому, що відчуваємо емоційний підйом під час цього заняття.
 • Група психологів з Гарварда, Університету Північної Кароліни і Вищої комерційної школи Парижа (HEC) виявила, що ті, хто витрачає час на роздуми над одним завданням, в результаті більш продуктивні в роботі над наступними.
 • Професор Девід Стрейер (David Strayer) з Університету Юти підтвердив, що розмовляти по телефону під час водіння (одна з найпоширеніших форм багатозадачності) настільки ж небезпечно, як і керувати автомобілем в стані алкогольного сп’яніння. Реакція і увага водія знижуються настільки, що вони не помічають того, що зазвичай бачать: рекламні щити і пішоходів.

І все ж, незважаючи на незаперечні докази, що робити більше ніж одну справу за раз нераціонально, ми продовжуємо працювати в багатозадачному режимі.

Статистика від Statistic Brain наочно демонструє, як нам стало важко утримувати увагу.

 • Середня тривалість концентрації уваги людини – 8 секунд.
 • Тривалість концентрації уваги золотої акваріумної рибки – 9 секунд.
 • 7% людей забувають про власний день народження час від часу.
 • Офісний працівник перевіряє вхідні на пошті в середньому 30 разів на годину.

Однозадачність: одна справа, жодного відволікання

концентрація - одна справа за раз

Що таке однозадачність, зрозуміло з назви. Однозадачність – це робити одну справу за раз, з найменшою кількістю відволікань і перерв.

Для того щоб стати «однозадачником», потрібно внести дві важливі зміни в звичний спосіб життя.

По-перше, ви вчитеся правильно реагувати на запити. Ви самостійно вирішуєте, коли і які повідомлення приходять вам на телефон і в браузер, а не отримуєте оповіщення в режимі реального часу. Ви живете згідно зі своїми правилами, а не перебуваєте в постійній залежності від інтернету. Завдяки цьому ви менше відволікаєтеся.

По-друге, рятуєтеся від всього зайвого, в тому числі і від речей. Згідно з концепцією мінімалізму, так ви наводите порядок не тільки в своїх речах, але і в своїх думках. Мінімалізм – це інструмент, який дозволяє захистити себе від надмірностей на користь того, що дійсно має значення, тим самим допомагаючи вам знайти щастя, задоволення і незалежність.

Якщо ви вирівняєте ці підходи, то в результаті вийде однозадачність.

Також однозадачність – це протилежність багатозадачності. Ви не відкриваєте відразу десяток вкладок в браузері, не перевіряєте пошту кожні 10 хвилин, не тримаєте вікно чату постійно відкритим на робочому столі.

Однозадачність – це одна справа за раз, під час виконання якого ви не відволікаєтеся ні на що.

Одновкладочність: одна вкладка за раз, не більше

концентрація - одна вкладка за раз

На початку цієї статті я вже згадував свою схильність відкривати багато вкладок одночасно, тому логічно почати розмову про однозадачність з питання про вкладках браузера.

Під час браузерної сесії тримайте відкритою тільки одну вкладку.

Здається нереальним? Ймовірно, це буде непросте завдання, якщо ви збираєтеся перейти від десятка вкладок до однієї-єдиної. Може, вам буде простіше йти до цієї мети маленькими кроками.

Джеймс Хамблін (James Hamblin) з The Atlantic радить вибрати один день в тиждень, щоб користуватися тільки однією відкритою вкладкою за раз. Сам він вважає за краще четвер.

Співзасновник Buffer Лео Видричах (Leo Widrich) теж користується правилом однієї вкладки, яке до того ж допомагає йому працювати зі списком завдань. Напередодні Лео виписує справи, які йому потрібно зробити на наступний день, розставляє пріоритети і відповідно становить план одиничних вкладок браузера, які допоможуть йому впоратися з завданнями.

Якщо вам потрібен невеликий поштовх – добре, нехай буде великий, – ви можете встановити розширення для браузера, який дозволяє задавати обмеження на кількість відкритих вкладок. Розширення на зразок xTab закривають вкладки, як тільки ви досягнете певного порогу. Наприклад, якщо ви встановите обмеження на 10 вкладок, то, коли ви відкриєте одинадцяту, автоматично закриється найперша. З яким лімітом вам було б комфортно прямо зараз?

Ще 9 порад по переходу до однозадачності

Одна вкладка за раз – цікавий, але далеко не єдиний спосіб спробувати однозадачність. Пропонуємо ще 9 простих рекомендацій.

 1. Спробуйте техніку Pomodoro. Зосередьтеся на одній меті протягом 25 хвилин, а потім зробіть 5-хвилинну перерву. Хоча часові відрізки ви можете скорегувати відповідно зі своїми особливостями роботи. Суть в тому, що ви зосереджує свою увагу рівно настільки, наскільки дозволяє ваш мозок, а потім трохи відпочиваєте в тиші, перш ніж знову взятися за роботу.
 2. Поставте свій телефон в беззвучний режим. Або вимкніть його. Або забудьте вдома.
 3. Закрийте email.
 4. Ведіть список завдань.
 5. Вимкніть повідомлення з додатків на телефоні і в браузері.
 6. Встановіть Freedom – сервіс, який буде блокувати відволікаючі веб-сайти на той період часу, який ви задасте. Наприклад, якщо ви не можете протистояти спокусі постійно перевіряти Facebook, заблокуйте його на наступні 25 хвилин і вже тоді приступайте до виконання робочого завдання.
 7. Пишіть в мінімалістичних текстових редакторах. Вибирайте на свій смак: OmmWriter, Monospace, Paragraphs, A5.
 8. Працюйте з декількома моніторами або робочими столами. Додайте всі розваги і те, що вас відволікає, на одному екрані, а то, що вам необхідно для цілеспрямованої роботи, – на іншому.
 9. В кінці дня видаляйте всі файли з робочого столу. Менше безладу, більше уваги.

Хоча це тільки невеликі кроки на шляху до однозадачності, вони приносять свої плоди: ви стаєте продуктивнішими, наводите порядок у своїх вкладках, доводите кожну задачу до кінця, перш ніж перейти до наступної.