Робота

Як імпульсивність впливає на наш мозок

управління імпульсивністю

Часто відволікаєтеся, постійно все відкладаєте і не можете зосередитися на важливих завданнях? Не варто відразу ж валити все на прокрастинацію. Можливо, проблема зовсім не в ній, а в вашій зайвій імпульсивності.

Прокрастинацію можна порівняти з сигналом Wi-Fi, який настільки слабкий, що навіть найпростіший сайт на вашому пристрої вантажитиметься цілу вічність. Метафора проста: ви будете надовго зависати, не в силах приступити до жодного з мало-мальськи важливих завдань.

До болю знайома ситуація, правда ж? До того ж мало хто знає, як знайти з неї правильний вихід. Ось в чому заковика: підсвідомо ви начебто готові взятися за зосереджене і вдумливе виконання важливої ​​справи, але не можете сказати «ні» цілій купі дрібних відволікаючих чинників.

Прокрастинація проявляється безліччю різних способів, але їх об’єднує одне: ми нескінченно відкладаємо неприємні справи на потім через свою імпульсивну звичку робити тільки ті речі, які нам більше подобаються або вимагають мінімальних зусиль, а не ті, які робити потрібно.

увага - прокрастинація

Багато людей відволікаються на побутові справи на кшталт прибирання у ванній або миття посуду, інші годинами гортають стрічку в Facebook, і все це замість того, щоб взятися за виконання невідкладної і важливої ​​справи. Особливо злісні прокрастинатори відкладають все через цілком обгрунтований страх не впоратися з поставленим завданням.

Кожен раз, відкриваючи вкладку з Facebook, замість того щоб сфокусуватися на роботі або залишитися наодинці з великою невирішеною проблемою, прокрастинатор знає, що в кінцевому рахунку виконання завдання принесе йому тільки користь. Але тим не менш завзято продовжує відкладати все на потім. Причина такої поведінки в тому, як наш мозок звертається з імпульсивністю.

Як імпульсивність впливає на наш мозок

Завдяки кіно і телебаченню ми звикли сприймати імпульсивних людей як непередбачуваних і схильних до невиправданих ризиків. Ці якості, звичайно ж, можуть бути ознаками імпульсивності, але істина криється зовсім в іншому.

Під імпульсивністю, як правило, розуміють миттєву реакцію людини на власні бажання. Тобто, коли вам щось раптово вдаряє в голову, ви негайно це робите, не замислюючись про наслідки і довгострокових перспективах.

Поведінкові психологи Мартіан Ван дер Лінден (Martial Van der Linden) і Матьє Д’Акремон (Mathieu d’Acremont) в своєму дослідженні виділяють чотири основні особливості імпульсивності.

  • Невідкладність: людина відчуває потребу виконати завдання прямо зараз.
  • Ненавмисність: людина діє, не думаючи або не плануючи заздалегідь.
  • Відсутність наполегливості: людина швидко розчаровується в довгостроковій задачі.
  • Пошук гострих відчуттів: людина вибирає, які завдання виконувати, грунтуючись на тому, які емоції це їй принесе.

Всі люди в якійсь мірі імпульсивні, одні в більшій мірі, інші в меншій. Вся різниця в тому, що хтось краще контролює власні бажання. Люди, яким властива підвищена імпульсивність, відчувають великі проблеми з внутрішньою мотивацією.

Вони легко можуть пустити на самоплив справу, над якою працювали протягом тижня, тільки заради того, щоб зробити щось, що принесе їм миттєві позитивні емоції. Новий імпульс, який виник щойно, матиме більший пріоритет, ніж завдання тижневої давності. У цьому випадку ні про яке планування і мови бути не може, має значення тільки те, що ви хочете зробити прямо зараз.

увага - імпульсивність і мозок

Імпульсивність вважається симптомом великої кількості неврологічних розладів. Наприклад, таких як синдром дефіциту уваги (ADHD) або токсикоманія. Людина з ADHD вкрай легко відволікається від справи на щось подібне до марної балаканини чи проходження чергового рівня нехитрої онлайн-ігри тільки тому, що їй це здається набагато важливішим і задовольняє його поточні бажання.

Для людини, що має проблеми зі зловживанням токсичними речовинами, бажання отримати чергову дозу препарату набагато перевищує страх довгострокових негативних наслідків, про які він, звичайно ж, знає, але, проте, не перестає зловживати. У таких випадках безпосередній імпульс домінує над усім іншим.

Як імпульсивність впливає на вашу продуктивність

Не варто думати, що будь-який імпульсивний вчинок автоматично варто класифікувати як поганий. Проблема виникає лише тоді, коли ви не можете тримати під контролем свою реакцію на імпульси. Наприклад, розглянемо наступний сценарій.

Ви сидите за столом і зосереджено працюєте над місячним звітом. Раптом ваш телефон абсолютно раптово вибухає декількома оповіщенням про нові повідомлення в соціальних мережах. Ви, звичайно ж, протягуєте руку, щоб подивитися, що ж там прийшло. Наступні 30 хвилин проходять приблизно так: ви відкриваєте повідомлення, читаєте його, потім бачите якусь вкрай смішну картинку в новинній стрічці, переходите по посиланням, які зацікавили, читаєте статті, добираєтеся до коментарів, в яких хтось обов’язково напише якусь дурницю , з якою ви неодмінно захочете посперечатися … Потім ви дивитеся на годинник і зовсім ясно усвідомлюєте, що витратили добрих півгодини абсолютно даремно.

У цій історії якийсь зовнішній подразник, або імпульс, змушував людину відриватися від справ цілих чотири рази. Він чотири рази приводив до того, що замість роботи ви займалися чимось більш приємним і легким. Вібрація телефону, цікава картинка в стрічці, цікаве посилання і дурний коментар зробили свою справу – вони відвернули вас від роботи і чомусь виявилися більш важливими.

Впізнали себе, коли читали цю змодельовану історію? Якщо ви не можете натиснути на гальма і сказати самому собі «У мене немає зараз часу займатися настільки марними дурницями!», То велика ймовірність того, що імпульсивність незабаром вб’є вашу продуктивність.

Найгірше те, що все це має ефект снігової кулі: якби ви з самого початку проігнорували повідомлення про повідомлення, то наступних трьох відволікаючих чинників не виникло б взагалі. А потрібно було всього лише відключити звук або не звертати уваги на повідомлення.

Щоб тримати свою імпульсивність під контролем, вкрай важливо виробити здатність вчасно взяти себе в руки, коли ви починаєте відволікатися. У вас, швидше за все, є здатність виконувати роботу в строк (дедлайни – тому підтвердження), та й зосереджуватися ви вмієте дуже непогано. Єдине вміння, якому вам належить навчитися, – це вміння ігнорувати або відкладати реакцію на безпосередні імпульси, які здаються вам більш важливими, ніж є насправді.

Що ви можете з цим зробити

Імпульсивність багато в чому залежить від вашої індивідуальності. Управління імпульсивністю багато в чому схоже на управління гнівом. Злитися іноді абсолютно необхідно, але якщо втратити над собою контроль, то наслідки можуть бути досить жалюгідними.

увага - управління імпульсивністю

Така ж історія і з імпульсивністю. До неї варто ставитися як до однієї з особливостей вашого характеру, якою необхідно навчитися управляти. Є кілька способів це зробити.

Виконуйте вправи на уважність

Бути уважним – значить бути максимально зосередженим на певній справі в поточний момент. Це означає, що ви точно усвідомлюєте, що робите, про що думаєте і до яких наслідків і результатів це призведе. Уважність автоматично передбачає, що ви тримаєте в узді свої думки, не дозволяючи імпульсам диктувати свої умови.

Люди, які не в силах протистояти своїй імпульсивності, стикаються з рядом проблем через те, що вони легко відволікаються. На щастя, уважність – це така якість, яку можна тренувати. Якщо у вас дійсно є проблеми з імпульсивністю, то в перший час такі тренування здадуться вам справжніми тортурами, але вони дійсно того варті.

Уважність – це не просто якість, вона вчить наш мозок зосереджуватися.

Якщо ви не можете сконцентруватися на довгостроковому завданню, то практика вам допоможе. Уважність можна тренувати за допомогою спеціальних додатків, вправ або навіть просто роблячи роботу по дому.

Так, спочатку буде досить важко, але ніщо не відбувається само собою, тому просто не зупиняйтеся. Продовжуйте практикуватися, і через певний період часу ваш мозок звикне не реагувати на миттєві імпульси.

Вивчіть слабкі місця і будуйте плани відповідно до них

У всіх людей є свої власні слабкості, які можуть з легкістю відвернути нас від роботи. Добре знання власних спускових механізмів може сильно допомогти вам при придушенні миттєвих імпульсів.

Якщо ми знову повернемося до нашого прикладу з повідомленнями на телефоні, то зможемо знайти просте і елегантне рішення проблеми. На час робочого дня переведіть свій телефон у авіарежім або хоча б налаштуйте повідомлення так, щоб вони не відволікали вас від трудового процесу.

Виділіть час для продуктивних відволікаючих чинників

Зайва імпульсивність переконує вас в тому, що якщо ви не зробите щось прямо зараз, то не зробите вже ніколи. Ви можете злегка обдурити це почуття, щоб виділити собі простір для обхідного маневру. Коли вам дуже хочеться на щось відволіктися, не кажіть собі відразу однозначне «ні», просто пообіцяйте, що зробите це трішки пізніше.

Будь-якому прокрастинатору зі стажем відомо, що легше відкласти щось на деякий час, ніж проігнорувати повністю.

Виділіть певний час, коли ви зможете приділити увагу відразу всім нагромадженим речам, які могли б вас відвернути, і виконайте їх всі разом. Тоді ви будете спокійно працювати над своїми поточними завданнями, знаючи, що прийде час і для приємних дрібниць.

Поговоріть з фахівцем про свої проблеми

Так, серйозно, в цьому немає нічого поганого. Якщо ви виявили, що ситуація вийшла з-під контролю і ви не можете зосередитися ні на чому довше ніж на хвилину, то варто звернутися за консультацією до фахівця.

Ви можете заперечити, що недостатня концентрація уваги – це не така вже й важлива і більше надумана, ніж реальна проблема, але ні, вона досить серйозна. У зверненні за допомогою немає нічого ганебного.

Спеціаліст може прописати медикаментозне лікування, якщо проблеми дійсно великі, в інших випадках він може порадити вам кілька корисних вправ для тренування уваги і пам’яті. Якщо ви будете старанно їх виконувати, то після кількох тижнів практики ваш мозок навчиться краще справлятися з імпульсивністю.

Розуміння основних імпульсів, які змушують нас відволікатися і відкладати справи на потім, може допомогти вам навчитися концентруватися на довгострокових завданнях.

Було б чудово, якби ми могли просто сидіти за столом і кричати «Не відволікайся! Сконцентруйся! », щоб примусити себе працювати краще. Але такий метод навряд чи позбавить нас від випадкових думок. Замість того щоб зосереджувати всі свої зусилля на те, щоб думки текли в одному напрямку, спробуйте спочатку просто не давати відволікаючим чинникам заважати вам.