Прокрастинація

Чому не варто сварити себе за лінь і прокрастинацію

Ви обіцяєте собі, що не будете чекати до останнього, щоб заплатити податки або закінчити курсову. Ви відкладаєте заміну масла в машині. Ви говорите лікарю, що приймаєте ліки, але насправді вже давно не робите цього. Ви хочете як краще, але ваші наміри не збігаються з діями. Думаєте, ви занадто ліниві? Це не так, і ось чому.

Хороша поведінка, яку ви не усвідомлюєте

Люди – ледачі істоти. Принаймі, так здається, коли бачиш, скільки порад та способів вже винайшли для боротьби з прокрастинацією і лінню. Але ось цікава річ: є безліч занять, які нам не лінь робити.

Мало хто голодує, бо лінується поїсти, або страждає від проблем з нирками, тому що йому лінь сходити в туалет. Мало кому ліньки займатися сексом.

«Це не рахується», – скажете ви і матимете рацію. В якомусь сенсі. Але якщо прокрастинація швидше виняток, ніж правило, чому ми відчуваємо себе так, як ніби все навпаки?

Вся справа в пам’яті, а не в особливостях поведінки. Наприклад, ви пам’ятаєте сімейну поїздку в ранньому дитинстві, тому що батьки випадково залишили вашого маленького брата на заправці. Чому вам запам’яталося це? Тому що це визначна подія, а щось примітне легше зберегти в пам’яті.

Кожен день ми робимо безліч справ, які просто не запам’ятовуються, тому що вони настільки звичні, що стали частиною нашого життя. Ми просто робимо те, що правильно сьогодні і що, як ми думаємо, буде правильно в довгостроковій перспективі. В цьому немає нічого примітного.

Решту занять ми помічаємо і пов’язуємо їх з прокрастинація.

Чому ми відкладаємо одні справи і не відкладаємо інші

Уявіть, що ви – це природа і вам потрібно, щоб людський рід процвітав. Якась поведінка людини веде до гарних наслідків, інша – до поганих. Ви, природно, хочете, щоб людина поводилася добре, і тут є два шляхи.

З одного боку, ви можете забезпечити мозок людини своєрідним комп’ютером, який буде робити прогнози в залежності від поведінки. Так людина зможе вибирати, яка поведінка принесе йому більше користі.

З іншого боку, ви просто можете зламати існуючу схему реакцій мозку і зробити так, щоб хороша поведінка приносила задоволення, а погана – ні.

Найчастіше природа вибирає другий шлях. Лімбічна система, одна з найстаріших частин мозку людини (і багатьох інших видів), була створена для того, щоб направляти організм до їжі і захищати від небезпек. Незабаром природа зрозуміла, як потрібно використовувати цю систему, щоб змусити людину здійснювати дії, які дадуть позитивний результат в майбутньому. Треба всього лише зробити правильні вчинки приємними тут і зараз, неправильні ж повинні приносити дискомфорт.

Прокрастинація і еволюція

Жирні та солодкі продукти такі смачні, бо в світі, де головне – знайти їжу і вижити, людина, що споживає більш калорійну їжу, має більше шансів жити і розмножуватися. Наші предки стали нашими предками тому, що їх природні нахили та емоції, як правило, служили їм добре, покращуючи їх шанси на отримання потомства.

Як лінуватися ще менше

Але чому у нас до сих пір проблеми зі своєчасною сплатою податків, регулярними фізичними навантаженнями і прийомом потрібних ліків? Чому ми не робимо ці корисні дії?

Тому що навколишнє середовище змінилося швидше, ніж наш мозок. Пенсійні фонди, сидячий спосіб життя, медикаменти – все це з’явилося порівняно недавно. З точки зору еволюції – буквально мить тому.

Минуло занадто мало часу для того, щоб в результаті природного відбору виділилася група людей, які з легкістю роблять те, що потрібно для виживання в нашому світі. Ці особливості не встигли закріпитися в геномі і передатися потомству.

Але поки природа не наздогнала технічний прогрес, потрібно якось існувати з тим, що ми маємо. Так що, якщо ви хочете менше лінуватися, потрібно зробити завдання найбільш привабливим для вас тут і зараз.

Це означає, що потрібно звести до мінімуму всі неприємні моменти, з якими асоціюється правильна поведінка, і звести купу перешкод на шляху до відволікаючих факторів.

Якщо ви лінуєтеся регулярно відвідувати спортзал, постарайтеся зробити тренування більш привабливими. Наприклад, займайтеся спортом, який вам подобається, ходіть в спортзал з другом або під час вправ слухайте улюблену музику.

Привносячи елементи задоволення в непривабливі заняття, ви збільшуєте ймовірність того, що доведете справу до кінця. Притому природно, без напруги сили волі і додаткової мотивації.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *