Мобілізація

Що робити якщо прийшла повістка з військкомату – мобілізація 2015

В Україні набирає обертів четверта хвиля часткової мобілізації. За словами президента Петра Порошенка, все відбувається за планом і без порушень. З 20 січня вручено 73 тисячі повісток. Про це гарант повідомив сьогодні в ході церемонії покладання квітів до пам’ятного Хреста Героям Крут.

“З 20 січня вручено 73 тисячі повісток, а без повісток, до речі, тільки за тиждень добровольцями записалися на службу більше 2,5 тисяч українських патріотів”, – сказав глава держави. За його словами, 45 тисяч мобілізованих вже пройшли медичне обстеження і вирушили в навчальні центри та військово-навчальні установи збройних сил.

Незважаючи на надихаючі слова Порошенка, плутанина з повістками, мобілізаційними приписами і правилами їх вручення військовозобов’язаному триває. Відповідно до закону “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, військовозобов’язаний в процесі проходження мобілізації може отримати три види документів. Це запрошення до військкомату, повістка (на медкомісію, а після – на відправку до армії) і мобілізаційне розпорядження. Причому останні два – документи суворої звітності і не можуть бути кинуті в поштову скриньку або передані через третіх осіб. Заклик і відправка у війська або навчальні центри (тобто вручення відповідних повісток і мобілізаційних розпоряджень) без проходження медкомісії заборонені.

Розібрався в видах документів, які можуть бути вручені військовозобов’язаним резервістам з військкоматів і в тому, до чого зобов’язує отримання цих запрошень, повісток і приписів. Запрошення – повідомлення про виклик до військкомату для звірки особистих даних військовозобов’язаного та особистої бесіди про можливість призову за мобілізацією. З’являтися на запрошення, на відміну від повістки для звірки особистих даних – це особистий вибір кожного. У 2014 році запрошення до військкомату надсилались українцям під час перших хвиль мобілізації. Це не документ суворої звітності, тому може бути вручений не особисто в руки військовозобов’язаного, а переданий через третіх осіб або кинутий у поштову скриньку. Як правило, явка на запрошення означає уточнення даних і з’ясування бажання піти добровольцем.

Повістка – документ про обов’язковий виклик у військкомат для:

1) звірки облікових даних військовозобов’язаного та проходження медичної комісії;

2) явки на збірний пункт для розподілу у військові частини або навчальні центри. Форма порядку затверджена законом. У ній повинні вказуватися прізвище, ім’я та по батькові військовозобов’язаного, його правильна адреса, описуватися місце і час явки, а також перелік необхідних документів, які потрібно принести у військкомат. Повістка – документ суворої звітності, тому повинен бути вручений особисто в руки військовозобов’язаному. Корінець з підписом призовника повертається до військкомату.

Повістки, кинуті в поштову скриньку або передані через третіх осіб (батьки, дружина, консьєрж, сусід, двірник) не є дійсними. “Повістка повинна вручатися особисто в руки військовозобов’язаного, який повертає представнику військкомату корінець повістки зі своїм підписом. Будь-яка інша передача повісток є незаконною. Повістки, кинуті в поштову скриньку, вважаються недійсними. Якщо громадянин не є за повісткою, яка не була передана особисто в руки – це не порушення “, – заявив начальник Головного управління оборонного та мобілізаційного планування Генштабу Збройних сил Володимир Талалай. За відмову від отримання повісток, блокування груп оповіщення та знищення самих повісток до того, як вони будуть вручені, військовозобов’язаний може бути оштрафований на суму від 100 до 300 гривень.

Мобілізаційне розпорядження– документ, що видається військовозобов’язаному, визнаному медичною комісією придатним до несення військової служби. Видається на етапі розподілу військовозобов’язаних, визнаних придатними до військової служби, в призовні та мобілізаційні команди.

Мобілізаційні розпорядження вклеюються у військові квитки. У мобілізаційному розпорядженні вказується номер призовної команди і адреса призовного пункту, куди належить з’явитися на першу ж вимогу для розподілу у військові частини.

Відзначимо, що після вручення мобілізаційного розпорядження військовозобов’язаний може ще довгий час жити вдома і не бути відправленим у армію. За нинішнім законодавством йому навіть не забороняється залишати межі країни. Закликати його можуть повісткою або телефонним дзвінком. Відповідно до закону, за неприбуття на збірний пункт в зазначені терміни загрожує кримінальне покарання на строк від 2 до 5 років.

Хто повинен принести повістку

Не обов’язково це буде військовий у формі або працівник військкомату. Відповідно до закону, мобілізація проводиться місцевими адміністраціями за поданням військкоматів. Військкомати здійснюють підготовку повісток і контролюють їх поширення, а безпосередньо розносити повістки можуть працівники ЖЕКів, співробітники навчальних закладів, адміністративні працівники та спеціально створені для цього групи оповіщення при місцевих мобілізаційних штабах. У кожному разі, повістка повинна вручатися під підпис особисто в руки військовозобов’язаному.

Закон і реальність

На жаль, незважаючи на жорсткі вимоги закону і регламентований порядок проведення мобілізації, в Україні під час усіх хвиль мобілізації військкомати на місцях передають повістки через треті руки, також розсилають мобілізаційні розпорядження з адресами неіснуючих збірних пунктів, у тому числі резервістам, що не пройшли медкомісію. Відомі випадки, коли вимогу пройти медкомісію передавали по телефону, повістки приходили громадянам з “білим квитком”, або батькам трьох і більше дітей.

В Адміністрації президента стверджують, що мінімізувати корупцію при мобілізації вдалося після того, як всі воєнкоми пройшли службу в зоні АТО. Однак у мережі раз у раз з’являється інформація про хабарництво воєнкомів, називаються навіть конкретні суми “відкупу” – від $ 500 в залежності від регіону або традиційно при наявності необхідних зв’язків.

Деталі чергового гучного корупційного скандалу за участю воєнкома були оприлюднені сьогодні особисто главою МВС Арсеном Аваковим. У Харкові в своєму робочому кабінеті затриманий військовий комісар Жовтневого районного військового комісаріату. “Протягом 2014-2015 років це зафіксований вже далеко не перший епізод у кар’єрі хабарника. Він нічим не гребував і брав від 400 до 5000 гривень за звільнення від мобілізації шляхом фальсифікації документів медкомісії. Сподіваюся, сяде надовго”, – написав Аваков на своїй сторінці в Facebook.

Останні новини про мобілізацію

29 січня на запитання журналістів про хід мобілізації відповідав заступник начальника мобілізаційного відділу управління оборонного та мобілізаційного планування Генштабу Олександр Правдивець. Наводимо ключові цитати.

– Наскільки мобілізовані забезпечені і що доведеться докуповувати самому?

– Мобілізовані забезпечуються всім необхідним. Мається на увазі форма, зброя, а також все, що стосується предметів побутової групи. Техніка у військових частинах готова, боєприпаси є. Без бронежилета також жоден військовослужбовець не скеровується в зону АТО.

– Скільки держава доплачуватиме додатково за підбитий танк, автомобіль противника, системи “Град” та іншу техніку?

– Тим, хто безпосередньо бере участь у зоні АТО, передбачена премія у розмірі 100% від посадового військового окладу. Тим, хто бере безпосередню участь у бойових діях – 200% надбавки до окладу. Крім того, за безпосередню участь військовослужбовця в боях буде виплачуватися додаткова премія – до 1000 гривень за добу. За знищення ворожої техніки також передбачена премія. За знищення танка – 48 тисяч гривень, реактивної системи залпового вогню – 60 тисяч гривень, бойового літака – 121 тисяча гривень. Механізм виплати премій поки в стадії розробки.

– Противники мобілізації кажуть, що не можна проводити мобілізацію без оголошення воєнного стану. Поясніть юридичні тонкощі.

– Організація і порядок мобілізації визначаються законом України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”. Обсяги та терміни її проведення визначаються Указом президента. На сьогодні немає сумнівів у правовій підставі для мобілізації, а подібні заяви супротивників – не що інше, як елемент інформаційної війни.

– Радник президента і волонтер Юрій Бірюков поширив інформацію, що нібито в Західній Україні мобілізація практично зірвана. Наскільки це відповідає дійсності?

– Вчора (28 січня – ред.) Бірюков зняв усі звинувачення і визнав, що помилився. Він пояснив це тим, що мав велику завантаженість і не встиг розібратися в питанні до кінця. Зриву мобілізації немає. Все йде в плановому порядку.

– Скільки зафіксовано ухильників від мобілізації?

– На сьогодні у нас немає зведених даних про це, тому що тільки завершується етап сповіщення військовозобов’язаних через повістки. Але районні військкомати отримали завдання створити реєстри ухильників, які вони до 3 березня повинні передати в відділення міліції. Які, відповідно до законодавства, повинні здійснювати розшук, затримання і доставку до військкоматів громадян, які ухиляються від військової служби.

– Які документи повинен надати демобілізований для поновлення його на колишньому робочому місці?

– При звільненні йому видається службова характеристика і відповідний запис у обліково-послужний картці і військовому квитку. На робочому місці він повинен написати заяву про відновлення, і роботодавець, який підписав наказ про його звільнення у зв’язку з мобілізацією, повинен відновити такого співробітника. У разі відмови про поновлення на робочому місці демобілізований має право звернутися до військкомату з вимогою соціально-правового захисту. Військовий комісар проведе всі необхідні дії. Відзначимо, що згідно закону робоче місце зберігається за мобілізованим протягом одного року. А довше ніхто служити не буде.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *