Робота

Культ роботи: як вижити, якщо ви трудоголік

Трудоголік

Старанно гарувати і прагнути до вершин – чудові звички. Але вони можуть обернутися кошмаром. Нас поглинає культ роботи, а ми помічаємо це тільки тоді, коли пора їхати в лікарню. Про те, як це відбувається, докладно розповів блогер Джейсон Ленгсторф, який через роботу мало не позбувся бороди.

Розробник веб-додатків, працював з PlayStation, Intel, Precision Nutrition. Блогер і консультант з організації віддаленої роботи.
Джейсон Ленгсторф (Jason Lengstorf)

Хто б міг подумати, що все так закінчиться. Кошмар підкрався непомітно.

Все так добре починалося. Ви заробляли улюбленою справою – робота мрії. Ви щось створювали, а не просиджували штани. Ви хотіли не просто отримувати зарплату, а залишити слід в історії.

Спочатку ви просто любили свою роботу. Вона була складною і протікала в стрімкому темпі. Всі навколо були безбашенним і розумними. У вільний час ви влаштовували мозковий штурм. Забирали роботу додому. Приходили працювати на вихідних. І ніколи не відчували втоми, бо яка ж це робота! Це спосіб життя.

Ви пахали більше 40 годин на тиждень, але хто рахував? Було чудово.

Однак тижні складалися в місяці. І ось чим все закінчилося: ви працюєте по 60 годин на тиждень і навіть більше. А коли вітаєте червонооких колег, обмінюєтеся черговими жартами про необхідність випити кави заради виживання.

Робота як і раніше крута, але колишнього запалу не залишилося. Дні пролітають повз, і ви не розумієте, як так вийшло. Ви навіть не пам’ятаєте, що відбувалося.

Життя за межами роботи зупинилося. Ви, може, і хочете спробувати приготувати справжній чізкейк в домашніх умовах, але у вас немає часу збігати за інгредієнтами. Звичайно, треба ходити в спортзал, але весь час щось трапляється і ви пропускаєте тренування.

«Трохи пізніше, – обіцяєте ви собі, – я до всього доберуся».

Не можна сказати, що ви нещасні. Але щось не так. Складно сказати, що саме. Просто здається, що могло б бути краще.

Вас засмоктала рутина

Ви втрачені для суспільства. Вас поглинув культ роботи.

Послідовники цього вбивчого культу вірять, що робота більше 60 годин на тиждень – це необхідна умова успіху. Більше того, це почесно.

Підступність культу в тому, що він використовує ваші найкращі якості: самовідданість, честолюбство, вміння доводити справи до кінця, відповідальність.

Культ каже, що потрібно працювати краще, залишатися на місці довше, спати тільки тоді, коли ми вмираємо від втоми. Культ каже, що не можна досягти успіху в житті, якщо не приходити на роботу першим і не йти останнім.

Уміло і жорстоко культ заплутує нас нашими ж досягненнями. І, якщо не вийдемо з цієї секти, ми приречені.

Культ роботи вбиває – рятуйтеся

Баланс – це перший засіб, яке врятує вас з чіпких лап культу.

Почніть з здоров’я. Не пропускайте візит в спортзал тому, що ви зайняті. Не поглинайте напівфабрикати тому, що немає часу на підготовку. Потім подумайте про хобі. Ви весь час за комп’ютером і працюєте, працюєте? Забули про все, бо зайняті?

А як щодо спілкування? Друзі вже не дзвонять – знають, що вам ніколи. Іноді єдина людина, з якою ви перекидається парою слів, – кур’єр, який привозить бізнес-ланч.

Я теж так жив, поки не втратив бороду.

Канарейка в шахті, або Як я збрив бороду

В кінці 2012 року я займався найбільшим проектом в моїй кар’єрі (на той момент) – сайтом для великої торговельної компанії з розпродажем до «чорної п’ятниці». Я боявся і переживав. Такий проект міг перевести мою компанію на новий рівень, і я вирішив зробити все, що в моїх силах, щоб він став кращим.

У дизайнерів були класні задумки, я залишався на роботі, щоб переконатися, що ми встигнемо все втілити. Ми запропонували проривну ідею, засновану на застосуванні новітніх технологій. Клієнту сподобалося.

Потім в справу втрутилася бюрократія. Юристи внесли правки: уявлення бренду суперечило закону. Дизайнери вибилися з графіка занадто сильно.

До того моменту, як дизайн був затверджений, на весь проект залишилася третина запланованого часу. А оскільки справа стосувалася «чорної п’ятниці», перенести терміни було неможливо. Або ми встигали, або це був повний провал.

Я знемагав. Я марив. Але, чорт забирай, я встиг.

Щоб не зазнати поразки, я проводив останні дні перед розпродажем на роботі. За чотири дні спав в цілому шість годин. Пропустив сімейну вечерю на День подяки, щоб присвятити всі сили останньому ривку на роботі.

Клієнт був у захваті. Сайт виграв кілька нагород. Думаю, за вихідні вони виконали річну норму продажів.

А потім у мене почала лисіти борода.

Через 6 місяців після чорної п'ятниці

Через 6 місяців після чорної п’ятниці, Джейсон Ленгсторф, трудоголік

Протягом декількох місяців вуса стоншувалися, поки взагалі не випали. Дуже швидко я зрозумів, що взагалі доведеться забути про бороду. Довелося вибирати: або ходити зі шкірою гладкою, як у немовляти, або з бородою, яка висить клаптиками.

Я так перенервував, що моє тіло забуло, як ростити бороду. І заради чого? Щоб пахати по 19 годин на добу, втілюючи божевільні ідеї дизайнерів?

Я був спустошений. Тіло відмовляло. Я був перевантажений, нещасний, самотній. І з одним вусом.

Я сліпо слідував заповітам культу роботи. Треба було щось змінювати.

Як визначити, що ви під впливом культу

Явні ознаки того, що вас затягнуло в секту, такі:

  • Ви часто працюєте більше 40 годин на тиждень.
  • Часто спите менше шести годин на добу.
  • Відчуваєте провину за те, що проводите час не працюючи (навіть якщо присвячуєте ці години сім’ї і друзям).

Це відбувається не за одну ніч. Культ завойовує прихильників поступово. Коли це трапляється, ми не зізнаємося. Але нерозумно себе обманювати. Так, це секта.

Культ-обманщик

Голос культу роботи звучить в голові, як пісня сирени, що співає про здорові амбіції: «Щоб домогтися чогось, потрібно багато працювати». Про це нам говорять все свідоме життя.

Ось ми і робимо те, що вважаємо правильним. Але культ роботи придуманий не для тих, хто на вершині.

Хоча паростки культу пробиваються з благих намірів, він призводить до появи звичок, від яких більше шкоди, ніж користі.

Подивимося ближче на симптоми прихильності культу роботи. Відразу стане помітно, що кожен з них в довгостроковій перспективі приносить шкоду.

Часті переробки (більше 40 годин на тиждень)

Найчастіше переробки здаються обов’язковими – це частина корпоративної культури. Ми думаємо, що колеги / начальник / домашні тварини стануть засуджувати нас, якщо ми будемо працювати менше за інших. Не можна просунутися вперед, якщо не працювати більше.

Понаднормова робота допоможе нам всього добитися, так?
Ні. Взагалі, зовсім, ніяк ні.

Дослідники раз по раз доводять, що неможливо залишитися продуктивним, працюючи більше 40 годин на тиждень (принаймі, протягом тривалого часу). Генрі Форд ввів 40-годинний робочий тиждень в 1914 році, тому що помітив – за допомогою досліджень, – що робітники залишаються на піку ефективності при роботі по графіку 8/5.

З часу проведення тих досліджень пройшло 100 років, але до цих пір багато компаній залишають співробітників на робочих місцях довше покладеного, особливо в періоди наближення дедлайнів.

Але подивіться на продуктивність. Іронія в тому, що всього через два місяці 60-годинної роботи продуктивність істотно падає в порівнянні з тими результатами, які показують співробітники, що працюють по 40 годин.

Вловили? Працюючи на 150%, в довгостроковій перспективі ви втрачаєте більше.

Спати менше 6 годин на день

Якимось дивним чином нестача сну стала почесною. Ми хвалимося своїми «подвигами», розповідаємо, що спали лише дві години на добу, і гордість світиться в наших червоних очах.

«Я ніколи не сплю, сон – молодший брат смерті». «Так багато проектів, так мало часу».

Віра в те, що нічне чування над проектами допоможе просунутися по кар’єрних сходах, – це жорстока, фатальна помилка.

В інтелектуальному плані після 18 годин без сну ви перетворюєтеся в еквівалент п’яного водія. Проблеми накопичуються: якщо ви не виспалися один раз, на наступний день втома приходить швидше. Через кілька днів без сну ви схожі на зомбі.

Ми ж не ходимо на роботу п’яними, так чому йдемо в офіс після чотирьох годин сну, коли від нас більше шкоди, ніж користі?

Що ще гірше, недосип призводить до ранньої смерті. Культ роботи вас буквально вбиває.

Почуття провини за кожну годину, проведену без роботи

Коли ми потрапляємо в капкан культу роботи, почуття провини терзає нас за кожну годину, в яку ми не працюємо.

Я б пішов на вечірку, але я правда не можу. Проект сам себе не зробить.

Здається, що хвилини без роботи витрачені даремно.

Але наука стверджує зворотне. Переробки призводять до підвищення рівня стресу та вигоряння, що пов’язано з високим ризиком для здоров’я. І навпаки: вільний час призводить до сплеску креативності та інших радощів життя.

Якщо ми приймемо за основу, що працювати треба 8 годин на добу, спати – теж 8, то на все інше у нас залишиться ще 8 годин.

Вільний час дарує нам шанс відновитися, поставити межу між собою і своїми проектами, дає можливість згадати, чому нам подобається робота.

Як позбутися від влади культу

Може бути, ви вже потрапили в секту шанувальників роботи, але ще не пізно звідти втекти.

Це пастка. Використовуючи свої найкращі якості, ми виробляємо звички, які повинні зробити нас кращими. Але по факту вони нас псують: ми гірше працюємо, не отримуємо задоволення від життя і не відчуваємо себе щасливими.

Використовуючи ті ж якості, які експлуатує культ роботи, реально знову знайти смак до життя.

Після втрати бороди я відчув всю тяжкість вигоряння. Я прогорів до золи. Потрібно було або кидати роботу, або повністю змінювати своє ставлення до неї.

Довелося дати собі ряд обіцянок, які врятували мене від культу роботи:

  • Я буду працювати скільки зможу, але не більше.
  • Перш за все потрібно визнати, щоб ефективно працювати годі й більше 6-8 годин в день.
  • Більший час роботи не зробить мене більш продуктивним. Чим довше тягнеться робочий день, тим гірший результат.

Я вибрав ефективність і застосував кілька радикальних стратегій для контролю часу. У підсумку я скоротив робочий час з 70-90 годин на тиждень в 2013 році до 38 годин в 2014-му.

Я очікував, що мої професійні успіхи підуть на спад, зате я досягну балансу в житті, і готовий був принести таку жертву. Замість цього виявилося, що моя продуктивність на роботі росте. Скоротився час, витрачений даремно, і я не зривав дедлайни.

Спочатку мене дивували такі результати, тепер я розумію, що вони є закономірними.

Сон – пріоритет № 1

Достатня кількість сну необхідна в будь-якому випадку. Але це саме те, чим ми в першу чергу жертвуємо через зайнятість.

Брак сну заважає ясно мислити, тобто вкрай негативно відбивається на роботі.

Після скорочення кількості робочих годин я перестав заводити будильник. Оскільки я не переробляю, то вимикаю комп’ютер в шостій або сьомій вечора, а до одинадцяти я вже в ліжку, де читаю перед сном. Прокидаюся сам приблизно в сім чи сім тридцять.

Це перевернуло моє життя.

Підйом по будильнику до того, як я відпочив, означає, що день почнеться зі стресу. Природне пробудження, коли повністю виспався, приносить гарний настрій вранці і дає енергію для початку дня.

Час потрібний не тільки на роботу

Це найскладніший виклик культу роботи. Мені подобається те, чим я займаюся, я хочу доводити справи до кінця. Легко не помітити, як все, що не стосується роботи, виявляється відкинуто.

Але перерви в роботі допомагають зберігати темп. Під час паузи заново спалахує інтерес до справи. Перезавантаження мозку відкриває вільний потік ідей і допомагає вам приймати правильні рішення. Зрештою, перерва знижує рівень стресу і покращує творчі здібності.

Переконайтеся в тому, що у вас є час на відпочинок, навіть якщо внутрішній голос пручається.

Я багато гуляю. Не дістаю телефон, коли зустрічаюся з друзями або обідаю. Виділяю час на хобі, будь це письменство або полювання за кращим гамбургером в світі. Сьогодні я щасливий, як ніколи в житті. Я працюю з натхненням, відпочиваю з задоволенням і проводжу час з коханими.

Життя прекрасне.

Біжи від культу, рятуй життя

Після загибелі бороди я злякався. Раптом це тільки перший сигнал і моє здоров’я погіршується? Я представив своє майбутнє, якщо нічого не зміниться. І зрозумів, що я на шляху до самотності, виразки, алопеції і інфаркту або інсульту через стрес.

Змінивши спосіб життя, я зміг змінити ситуацію. Знадобився всього рік збалансованого життя, щоб моя борода знову відросла. Я схуд на 13 кг, тому що став гуляти і знайшов час на спортзал. Переміг сонливість і став більше посміхатися.

Коли я перестав бути служителем культу, все стало краще. Нічого не зіпсувалося.

Чи готові Ви до втечі?

Якщо вас занесло в секту в якій боготворять роботу, то ви не самотні.

Ви можете зіткнутися з тиском громадської думки, яка закликає тримати темп. Можете зростися зі своїм образом трудоголіка і відчувати себе непотрібним, якщо звернете з цього шляху. Але я вам гарантую: незважаючи на всі установки, які вклав у вас культ, з цим варто зав’язати. Так буде краще для кар’єри. Для здоров’я. Для відносин. Для щастя.

Ви потрапили під вплив культу через свій розум, амбіції і цілеспрямованість. Але ваші найкращі якості обернулися гіршими звичками.

Ви досить розумні, щоб все подолати. Повернути свободу. Знайти щастя і успіх, до якого ви прагнули на початку шляху.

Вимкніть комп’ютер. Вийдіть на вулицю. Зателефонуйте друзям, вони нудьгують.

Що потім?

Якщо ви схожі на мене, то ви хочете втекти від культу, але не вірите, що таке можливо. Я помилявся: важко було тільки зробити перший крок.

Не втрачайте часу. Ви можете позбутися від залежності зараз.