Технології

Китай випробував свій перший багаторазовий космічний корабель

Ракета CZ-2f

Піднебесна з кожним роком демонструє все більш вражаючі успіхи на ниві освоєння космосу. Здається, зовсім недавно весь світ дивувався фотографій, які зробив «Нефритовий заєць» на Місяці, а ось вже в 2020 році китайська космонавтика осягає найбільш «модний» рубіж – повертаючи з орбіти свій перший багаторазовий космічний корабель.

У XXI столітті ракетно-космічна галузь плавно перейшла з парадигми перемагання природних обмежень і постійної гонки за званнями першопрохідців в суто економічне русло: ракети і кораблі стають максимально ефективними, в першу чергу, економічно. Будь-яка ракета, орбітальна “вантажівка” або пасажирська капсула, що розробляються в наші дні, створюються з обов’язковим «прицілом» на багаторазове використання — нехай навіть не відразу, а тільки після декількох тестових польотів перших версій.

Читайте також:  Інсайдер назвав дати анонса iPhone 12, iPad (2020) і нових Apple Watch

У п’ятницю, 4 вересня, з космодрому Цзюцюань (Jiuquan Satellite Launch Center) на північному заході Китаю за допомогою ракети-носія «Великий похід 2f» (CZ-2f, Чанчжен-2f) був запущений експериментальний багаторазовий космічний корабель. Це перший у своєму роді апарат, створений в країні і, як пише офіційне Китайське новинне агентство «Сіньхуа», він успішно виконав свою місію, повернувшись на Землю через два дні на орбіті.

Як це зазвичай буває з новинами про китайську космонавтику, подробиць вкрай мало. Заявляється, що в ході польоту досліджувалися технології багаторазового космічного корабля. Закінчення місії було підсумовано в ЗМІ загальною фразою про те, що дана розробка є значним проривом у створенні подібних апаратів а також, як очікується, призведе до появи дешевих засобів доставки вантажів і людей на орбіту. На цьому — все.

Читайте також:  Xiaomi представила розумну мікрохвильову піч за $ 78

На даний момент фотографій корабля немає, як немає і яких-небудь мало-мальськи достовірних технічних характеристик. В англомовних джерелах він іменується як Chongfu Shiyong Shiyan Hangtian Qi (що просто є транскрипцією з китайського фрази» експериментальний багаторазовий космічний апарат”) або CSSHQ. На основі відомих даних про вантажопідйомність Чанчжен — 2f можна припустити його максимальну масу-не більше 8,5 тонн. Також відомі параметри орбіти, на яку багаторазовий корабель запустили в п’ятницю: майже кругова, висотою 340 кілометрів і з нахиленням 50,2 градуса.

Існують припущення, що це була не просто капсула, яку можна повторно використовувати, як SpaceX Dragon і Boeing Starliner, а човник-космоплан. Ніяких підтверджень цьому немає, але якщо в Піднебесній розробили щось схоже на радянську «спіраль» або американські Dream Chaser з X-37B, це дійсно фантастичний прорив для китайської космонавтики.

Залишити коментар