Творча криза

4 способи подолати творчу кризу

Що робити, якщо натхнення зникло в невідомому напрямку і не думає повертатися назад? Редактор і письменник Брендон Тернер (Brandon Turner) знає цілих чотири способи вийти з цієї не приємної ситуації.

Підприємець, інвестор, автор кількох книг і головний редактор соціальної мережі, що спеціалізується на нерухомості. Брендон вивів свій власний алгоритм, дотримуючись який можна назавжди забути про те, що таке творча криза. Використовуючи його, він зміг написати 250 000 слів за рік.
Брендон Тернер (Brandon Turner)

Ви твердо вирішили щось написати, сіли за робоче місце, відкрили ноутбук і текстовий редактор, але натхнення раптово кудись підступно зникло. Минуло вже добрих півгодини, а ви так і продовжуєте сидіти перед абсолютно порожньою сторінкою.

Творча криза

Неважливо, що ви намагаєтеся писати: книгу, статтю для блогу чи щось ще. Письменницький блок, або творчий тупик, – цілком реальна річ, яка буде гальмувати вашу роботу і до неможливості дратувати.

Навряд чи хтось із нас може стовідсотково гарантувати, що кожен день при будь-яких умовах і погоді зможе безперешкодно видавати по одному, а то й по кілька ідеальних текстів.

Натхнення – річ примхлива і непостійна, тому необхідно вміти писати не чекаючи його. Нижче розглянемо чотири простих ради, які повинні допомогти в такій ситуації.

1. Використовуйте «дитсадкові» виверти

Згадайте, коли ви були дитиною, вчителі напевно не раз пропонували вам виконати завдання, в якому необхідно було заповнити прогалини відсутніми словами. Щось на зразок цього:

Мій улюблений колір – ________.
Ім’я моєї мами – ________.
Коли я виросту, я хочу стати ________, тому що ________.

Навряд чи ви тоді відчували якісь особливі труднощі виконуючи це завдання, правда ж? Про жодні творчі блоки і мови не йшло. Причина такої простоти в тому, що тема була вже заздалегідь визначена і все, що від вас потрібно, – це просто-напросто вписати потрібні слова в підходящі місця.

Саме тому заповнення прогалин в роботі вважається найлегшим способом подолати письменницький блок. Вам допоможе детальний план дій. Чим більше подробиць і тонкощів ви зможете попередньо обміркувати і подумки помістити в свій поки ще уявний текст, тим легше буде його в кінцевому рахунку написати.

Сьогодні, перш ніж відповісти на листи за потрібне людям, я провів п’ять хвилин змальовуючи в загальних рисах кожну думку, яку мені хотілося б донести. Тому, коли прийшов час писати самі листи, все, що мені залишалося зробити, – це всього лише «заповнити прогалини» для кожного конкретного листа, розширити по пунктам кожну ідею. Написання листів не забрало багато часу: на те, щоб розібратися з поштою, пішло всього півгодини. Я так швидко впорався тільки тому, що не повинен був приймати ніяких рішень. Не було такого, що я просто сидів і думав: «Хм-м, а про що ж я повинен був написати сьогодні?»

Брендон Тернер

Найважче в роботі – процес прийняття рішень. Тому якщо ви впораєтеся з цим завданням заздалегідь, то набагато полегшите собі життя. Не ускладнюйте: коли ви розумієте, що не можете зрушити з мертвої точки, просто згадайте про цей наївний детсадовській метод.

2. Беріть приклад з професійних спортсменів

Ви коли-небудь бачили, як професійний гольфіст готується загнати кульку в лунку? Звертали увагу, як баскетболіст реалізує штрафний кидок? Або як бейсбольний пітчер подає м’яч?

творча криза - беріть приклад зі спортсменів

Коли спортсмени збираються виконати трюк, який робили вже мільйон разів, вони практично завжди дотримуються якогось заздалегідь встановленого порядку. Наприклад, роблять три кроки вправо, прокручують м’яч в руці або відбивають його від статі. У них у всіх є маленький ритуал, який передує рутинній дії.

Для чого їм це? Заздалегідь встановлений порядок допомагає налаштуватися на правильне виконання дії і підсилює своєрідне «мислення успіху». Ті ж правила працюють і для письменників. Саме час придумати для себе парочку ритуалів.

Коли Брендон Тернер (Brandon Turner) писав свою першу книгу, його розпорядок дня був дуже простий:

Встати о 5:30.
Випити склянку води.
Зробити п’ятихвилинну зарядку.
Трохи посидіти на дивані (завжди на одному і тому ж місці).
Відкрити ноутбук.
Переглянути заздалегідь продуманий план дій.
Почати «заповнювати прогалини».

Брендон запевняє, що слідував з цим графіком щодня протягом ста днів і жодного разу не стикався з творчою кризою. Завдяки чіткому режиму дня він відразу ж приступав до роботи, обмеживши вплив всіх відволікаючих чинників, які могли б привести до втрати працездатності.

Ось кілька рекомендацій, які допоможуть вам швидше увійти в робочий ритм:

  • Пишіть в одному і тому ж установленому місці.
  • Пишіть в один і той же час.
  • Слухайте перед роботою одну і ту ж пісню.
  • Використовуйте для письма один і той же текстовий редактор.
  • Пишіть кожен день. Ніщо не вбиває встановлений порядок швидше, ніж вихідні.

3. Додайте трохи дивні речі

Цей пункт може здатися вам трохи диким, але Брендон запевняє, що це один з кращих способів подолати труднощі, які можуть виникнути при листі.

По-перше, вирішіть, для кого ви пишете. Ні, не треба придумувати абстрактний персонаж якоїсь статі, віку чи професії. Знайдіть справжню, справді існуючу людини, для якої ви будете писати.

Перегляньте своїх друзів в соціальних мережах і виберіть одну конкретну людину. Можливо, це буде ваша мама, якийсь інший родич або малознайомий хлопець, з яким ви навчалися в старшій школі.

творча криза - пишіть для конкретної людини

Після того як ви знайшли щасливчика, роздрукуйте його фотографію (так, це саме той момент, коли все починає ставати дивним). Не варто друкувати величезний портрет, обмежтеся маленькою фотокарткою. Помістіть її неподалік від свого робочого місця (голки в неї встромляти не треба).

Тепер все, що від вас вимагається, – писати для цієї людини. Як би ви пояснили тему йому або їй? Як розповіли б свою історію? Виходить, що, замість того щоб писати якомусь невідомому читачеві, ви тепер пишете для певної людини. Дивно, але ця невелика виверт реально працює.

4. Пишіть якомога більше

Найчастіше причиною творчого тупика стає не відсутність натхнення, а банальна самокритика. Ви починаєте писати, потім перечитуєте, і через мить вас вже переповнює тотальна невдоволення собою. Єдине питання, яке ви в дану секунду задаєте собі: «Хто взагалі написав цю чортівню?»

Замість цього просто пригальмувати. Зупиніться, візьміть паузу. Ви зараз занадто вибиті з колії, щоб рухатися далі, в вас закрався сумнів щодо ваших письменницьких навичок. Саме тому ви пробуксовуєте.

Коли я пишу, то я просто пишу. Я не редагую, не озираюся назад, не намагаюся перевірити кожне речення. Якщо мені здається, що я застряг, то я просто пишу більше. Ще більше. І потім ще трішки. Після того як я закінчую писати денну норму, я можу повернутися для того, щоб трохи поправити текст, але ніколи не дозволяю самокритиці брати верх. Продовжувати писати – це найкращий вихід для мене.
Брендон Тернер

Якщо вам здається, що ви не можете писати, не панікуйте. Щоб подолати творчу кризу, спробуйте застосувати на практиці будь-яку з цих порад.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *